Kochał Nowy Sącz. W zamian otrzymał od miasta tytuł Honorowego Obywatela

Jednym z wydarzeń w ramach Imienin Nowego Sącza była uroczysta promocja XLVI tomu „Rocznika Sądeckiego” oraz książki o Jerzym Leśniaku zatytułowanej „Zakochany w Nowym Sączu”. Napisał ją Bogusław Kołcz, dyrektor Zespołu Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego, przyjaciel zmarłego w ubiegłym roku dziennikarza i regionalisty. Podczas uroczystości, która odbyła się w sądeckim ratuszu, bliskim Jerzego Leśniaka wręczono nadany mu pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza.

Jerzy Leśniak napisał czterdzieści książek i tysiące artykułów poświęconych miastu. Był też rzecznikiem prasowym urzędu miasta, oddanym współpracownikiem „Rocznika Sądeckiego” i aktywnym działaczem Klubu Przyjaciół Ziemi Sądeckiej.  Do ostatnich chwil życia poświęcił się pisaniu „Nowej Encyklopedii Sądeckiej”.

Odznaczenie odebrała jego żona  – Lucyna Bednarska nie kryjąc wzruszenia.

-Przyjęcie tego zaszczytnego tytułu to jest wyjątkowa i radosna chwila dla mnie i dla całej rodziny. Uważam, że mój mąż zasłużył sobie na to miano, kochał miasto Nowy Sącz bardzo. Gdyby tak podsumować jego życie, to dziewięćdziesiąt procent poświęcał pracy, a tylko dziesięć dla bliskich. Bardzo, bardzo serdecznie dziękuję. Jurek, to dla Ciebie. Jesteś wielki – mówiła żona Jerzego Leśniaka.

 – Nikt tak bardzo, jak Jerzy Leśniak całym swoim życiem nie dowodził tego, że Nowy Sącz jest jego ukochanym miastem.  Po Hollywood spacerował w koszulce z napisem „Zawsze Nowy Sącz”. Twierdził i przekonywał z uporem, do ostatnich swych dni, że „Nowy Sącz to dobry adres” – mówił autor książki o Jerzym Leśniaku Bogusław Kołcz.

fot: UM NS

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.