Nowy Sącz. Kobieto, chodź się zbadać! III Festiwal Zdrowia [ZAPOWIEDŹ]

Nowy Sącz. Kobieto, chodź się zbadać! III Festiwal Zdrowia [ZAPOWIEDŹ]

Trzy Korony, walka z rakiem piersi

Liczba kobiet, które chorują wzrasta ale coraz mniej kobiet umiera i dzieje się to dzięki większej świadomości mówi Beata Fröhlich, rzeczniczka prasowa Stowarzyszenia Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna. Od 1985 roku październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Dlatego we współpracy z administracją Galerii Trzy Korony stowarzyszenie organizuje 14 października (sobota) III Festiwal Zdrowia – będzie można zadać pytania odnośnie profilaktyki i nauczyć się samobadania piersi.

– Jak co roku Stowarzyszenie Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna chciałoby zaznaczyć jak ważne jest zdrowie kobiet w tym zakresie. Przez kilka lat organizowałyśmy Marsze Różowej Wstążki. Pandemia przerwała nam taką możliwość, dlatego od trzech lat gościmy w Galerii Trzy Korony – mówi Beata Fröhlich.

W sobotę w Galerii Trzy Korony od godziny 12:00 do 15:00 na poziomie ,,0″ będzie można nauczyć się samobadania piersi oraz zapytać o to, co dla zdrowia kobiet jest szczególnie ważne – o odżywianie się i aktywność fizyczną.

– Galeria Trzy Korony to oczywiście przede wszystkim miejsce zakupów. Natomiast wszelkie aktywności prozdrowotne/prorodzinne są mile widziane i chętnie je wspieramy. Uważam, że jest to świetny pomysł. Ludzie w Galerii Trzy Korony będą mieć wszelkie informacje pod ręką. Wiemy doskonale, że ludzie często odciągają spotkania ze specjalistami, a rozmowy dla nich bywają trudne a nawet wstydliwe. Liczymy, że zorganizowanie takiej akcji u nas pomoże przezwyciężyć obawy i lęki – zaznacza dyrektor Galerii Trzy Korony Gabriel Habura.

Kobiety badają się coraz chętniej

-Kobiety badają się coraz chętniej. Natomiast niepokojące jest to, że granica zapadalności na tę chorobę się przesunęła. W marcu na naszym konwencie podpisałyśmy petycję żeby państwo objęło badaniami grupę kobiet między 45 a 70 rokiem życia. Od 1 listopada tak właśnie będzie. Natomiast to nie oznacza, że my zaprzestaniemy naszej działalności. Pomocy wciąż potrzebują te młodsze i starsze kobiety, które nie są objęte bezpłatnymi badaniami. To właśnie do nich będziemy dalej kierować naszą ofertę – mówi Beata Fröhlich.

Tematem badań zainteresowane są nie tylko mieszkanki dużych miast. Odzew pojawia się również ze strony m.in. Kół Gospodyń Wiejskich.

Wiele kobiet w dojrzałym wieku zapisuje się na badania. Mówią, że być może na początku odrobinę się wstydziły ale są przekonane, że lepiej zbadać się i uspokoić a jeżeli wyjdzie coś niepokojącego, to działać dalej już z większą pewnością i wiedzą – relacjonuje rzeczniczka prasowa. Beata Fröhlich podkreśla, że przyczyn raka piersi jest wiele – od podłoża genetycznego poprzez środowisko po niehigieniczny tryb życia.

Żyjemy w ciągłym stresie, mniej się ruszamy, gorzej się odżywiamy. Nie mamy dla siebie czasu. To są czynniki ryzyka, które są pożywką dla wielu chorób, nie tylko dla raka. Natomiast my w swoich profilaktycznych działaniach bardzo dużą wagę przywiązujemy do zdrowego trybu życia. Badania pokazują, że nawet w 30% można ograniczyć ryzyko zachorowalności jeżeli będziemy przestrzegać takich zasad jak właśnie zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna czy ograniczenie stresu. Nie da się tego całkowicie wyeliminować. Natomiast można sobie wyrobić zdrowsze nawyki – opisuje członkini stowarzyszenia.

fot. Adrian Maraś (2) / materiały promocyjne organizatora (1)

Czytaj też: Minister Błaszczak w Wojnarowej. Saperzy szykują teren pod kontenery dla wojska… [ZDJĘCIA]

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Reklama