Kobiecy zawód w IT – Project Manager. Na czym polega praca i jak znaleźć zatrudnienie?

Kobiecy zawód w IT – Project Manager. Na czym polega praca i jak znaleźć zatrudnienie?

Najnowszy raport opublikowany przez No Fluff Jobs przedstawia sytuację kobiet na rynku IT. Czy faktycznie jest to branża zdominowana przez mężczyzn? Okazuje się, że są zawody IT, w których kobiety bardzo dobrze się odnajdują. Jednym z nich jest właśnie Project Manager. Jak wygląda praca na takim stanowisku?

Trendy na rynku IT w 2021 roku

Od pewnego czasu wzrasta zainteresowanie branżą IT. Praca w technologiach informacyjnych przyciąga kandydatów wysokimi zarobkami oraz elastycznymi warunkami pracy, w tym głównie trybem zdalnym. Z pewnością przyczyniła się do tego pandemia, a także dynamiczny rozwój technologii.

Z analizy portalu No Fluff Jobs wynika jednak, że w poprzednim roku na rynku IT pojawiło się wiele nowych wakatów, z czego popularnością cieszyły się zawody niewymagające znajomości kodowania. Należą do nich UX/UI design, Business Analysis, a także Product oraz Project Management (PM).

Na zainteresowaniu zyskuje również praca zdalna, która w rankingu wyprzedziła oferty pracy stacjonarnej w Warszawie czy Krakowie. Z tego powodu coraz bardziej powszechną formą zatrudnienia jest B2B.

Jakie zawody w IT wybierają kobiety?

Jeszcze w 2020 roku szacowano, że kobiety stanowią około 30% zatrudnionych w branży technologii informacyjnej. Jednocześnie są bardziej chętne do przebranżowienia się, a w IT często zajmują stanowiska menadżerskie. Z raportu z 2021 roku wynika, że najczęściej wybieranym zawodem przez kobiety jest tester oprogramowania, a najrzadziej decydują się aplikować na stanowiska związane z Big Data, gamingiem lub sztuczną inteligencją.

Warto jednak zwrócić uwagę na drugi w rankingu zawód, jakim jest Project Manager. To właśnie na tym stanowisku w ubiegłym roku zanotowano największe wzrosty wynagrodzeń przy zatrudnieniu na umowę B2B. Czym charakteryzuje się PM w IT i czym przyciąga kandydatki?

Project Manager – kwalifikacje, zadania i wynagrodzenie

Praca na stanowisku Project Managera nie wymaga umiejętności programowania, dlatego też otwiera możliwości rozwoju w IT przed osobami po kierunkach humanistycznych, społecznych i wszystkich tych, które nie są związane ze znajomością kodowania.

Do głównych zadań PM należy zarządzanie zespołem (nie tylko programistów, ale także testerów czy architektów oprogramowania). To właśnie taka osoba przydziela poszczególne zadania, ustala harmonogram dla poszczególnych projektów i pilnuje terminowego wykonywania zadań. Odpowiada również za określanie budżetu, tworzy dokumentację projektową i ustala oferty handlowe.

Project Manager powinien być skutecznym liderem. Do kluczowych kompetencji należy umiejętność ustalania priorytetów, motywowania pracowników i reagowania na pojawiające się problemy. To stanowisko wymaga również umiejętności zarządzania zasobami ludzkimi, czasem, a także umiejętności miękkich, takich jak komunikatywność, asertywność i samodyscyplina. Coraz częściej oczekuje się również znajomości języków obcych.

Konkretne zarobki uzależnione są od wielu czynników – lokalizacji pracy, poziomu doświadczenia, formy zatrudnienia, a także polityki danej firmy. Szacuje się jednak, że na poziomie specjalisty można spodziewać się wynagrodzenia od 12 000 do 20 000 zł brutto. Na stanowisku juniora zarobki zaczynają się od kwoty 6 000 zł brutto, a kończą na 9 000. Z kolei senior, czyli ekspert w dziedzinie może oczekiwać widełek od 15 000 do nawet 24 000 zł brutto.

Jak znaleźć zatrudnienie w branży IT?

Szukanie pracy w IT warto zacząć od określenia poziomu własnego doświadczenia oraz posiadanych kompetencji. Obecnie popularne są portale dedykowane ofertom pracy z branży technologii informacyjnych, a jednym z nich jest autor raportu, czyli No Fluff Jobs. Wszystkie oferty mają podane widełki płacowe i można je sortować według różnych kategorii – lokalizacji, znanych narzędzi, doświadczenia czy znajomości języków.

Praca w branży IT stoi dla kobiet otworem. Coraz większą popularnością cieszą się zawody bez potrzeby programowania, takie jak Project Manager. Osoba na tym stanowisku musi cechować się umiejętnościami komunikacji oraz zarządzania zespołem.

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama