Pod sądeckim dworcem PKP pocałuj i jedź

W Nowym Sączu powstała pierwsza strefa krótkiego postoju, czyli tzw. Kiss & Ride, co oznacza: pocałuj i jedź. Pierwszy znak oznaczający system szybkiego parkowania pojawił się przy ulicy Kolejowej naprzeciwko sądeckiego dworca PKP.

Pomysł, aby w Nowym Sączu zorganizować takie miejsce, zrodził się już w zeszłym roku.

– Takie miejsca parkingowe są tworzone w różnych miastach, tam, gdzie jest zapotrzebowanie na miejsca postojowe, które mogą na bardzo krótko stanowić miejsce do dostarczenia jakiejś osoby – mówił w zeszłym roku dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu Grzegorz Mirek.

– Obecnie jest taki trend, aby miejsca, które są związane z obsługą podróżnych, nazywać w sposób, który dawałby kierowcom do zrozumienia,  że należy tylko wysadzić kogoś i odjechać, a nie zatrzymywać się na nie wiadomo jak długo – precyzuje dyrektor Mirek.

– To rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się w krajach Europy zachodniej oraz w kilku miastach w Polsce. Teraz będzie służyć kierowcom w Nowym Sączu – mówi zastępca prezydenta Wojciech Piech.

– Zasada jest bardzo prosta: w punkcie oznaczonym jako Kiss & Ride zatrzymujemy się maksymalnie na 3 minuty, żegnamy się i wysadzamy pasażera. Czasu wystarczy też na ewentualnego buziaka – dodaje Grzegorz Mirek.

Pierwsza strefa krótkiego parkowania nie bez powodu powstała między dworcami PKP i MPK. Wysiadający pasażer może od razu przesiąść się na komunikację zbiorową.

– Takie rozwiązania mają duży sens właśnie w punktach, gdzie można od razu skorzystać z komunikacji autobusowej albo z połączeń kolejowych. Tak jest w tym przypadku, dlatego już teraz zachęcamy do korzystania z punktu postojowego „pocałuj i jedź” – zaznacza Wojciech Piech.

Fot. UM NS.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.