Kina i teatry zostaną otwarte wcześniej. Osoby zaszczepione nie będą wliczane do limitów na weselach czy komuniach

– Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii o 8 dni – na 21 maja. Tak, żeby w reżimie sanitarnym można było te działy życia społeczno-gospodarczego już uruchamiać – poinformował podczas wczorajszej konferencji premier Mateusz Morawiecki. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w maju następuje stopniowe znoszenie obostrzeń. Już teraz otwarte są galerie handlowe, sklepy budowlane, a także muzea, galerie sztuki i hotele. Za dwa dni będziemy mogli chodzić bez maseczek na świeżym powietrzu.

Choć już pod koniec kwietnia przedstawiono plan majowego znoszenia obostrzeń, to w każdej chwili zamierzenia mogą ulec zmianie ze względu na obecną sytuację epidemiczną. Cześć rzeczy przyspieszono. O 8 dni wcześniej otwarte będą kina i teatry, a dzień wcześniej niż planowano ruszą siłownie i dostępna będzie gastronomia wewnątrz lokali.

Poniżej aktualny harmonogram znoszenia obostrzeń:

15 maja 2021 (sobota)

Zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu pod warunkiem możliwości zachowania dystansu. Usta i nos trzeba będzie wciąż jednak zasłaniać w pomieszczeniach zamkniętych, czy w transporcie zbiorowym.

Ruszy gastronomia na świeżym powietrzu. Na zewnątrz będzie można organizować także wydarzenia kulturalne, na przykład projekcje filmowe, jednak z 50-procentowym obłożeniem miejsc.

W klasach 4-8 szkół podstawowych oraz w szkołach średnich wróci nauczanie hybrydowe.

W wydarzeniach organizowanych w obiektach sportowych na świeżym powietrzu będzie mogło brać udział 25 procent publiczności, a poza obiektami sportowymi do 150 osób.

W transporcie zbiorowym dopuszczalne będzie zapełnienie 100 procent liczby miejsc siedzących lub 50 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących.

21 maja 2021 (piątek)

Otwarte zostaną kina, teatry, opery i filharmonie w 50-procentowym obłożeniu, z zachowaniem reżimu sanitarego i zakazem spożywania napojów i posiłków. Działalność wznowią także domy i ośrodki kultury oraz świetlice i ruszy działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury w pomieszczeniach.

Parki rozrywki na świeżym powietrzu wystartują z możliwości 50-procentowego obłożenia.

28 maja 2021 (piątek)

Będzie można zjeść wewnątrz lokali gastronomicznych. Konieczne będzie jednak zachowanie dystansu między stolikami oraz 50-procentowego obłożenia.

Dopuszczalne będzie już organizowanie wesel czy komunii w lokalach. W takich przyjęciach będzie mogło brać udział maksymalnie 50 osób, jednak do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaczepione przeciw Covid-19 (dwoma dawkami lub jedną w przypadku szczepionki Johnson and Johnson).

Otwarte zostaną kryte obiekty sportowe i baseny (50% obłożenia), a także siłownie, kluby fitness i solaria (1 osoba na 15m2). W wydarzeniach sportowych organizowanych na zewnątrz będzie mogło wziąć udział do 250 osób.

29 maja 2021 (sobota)

Wszyscy uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej.

fot. ilustr. pixabay, grafiki: kancelaria premiera

 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.