Sądeczanka walczy o głosy dla „Pozytywnej dyscypliny”. Jutro rusza głosowanie V edycji Budżetu Obywatelskiego Małopolski

Sądeczanka walczy o głosy dla „Pozytywnej dyscypliny”. Jutro rusza głosowanie V edycji Budżetu Obywatelskiego Małopolski

Sądeczanka Katarzyna Rysiewicz-Bochenek kilka lat temu miała okazję wziąć udział w warsztatach dla rodziców i nauczycieli „Pozytywna dyscyplina”. – To była dla mnie ogromna wartość i chciałabym, aby wszyscy rodzice mieli szansę doświadczyć tego, jak na lepsze zmieniają się relacje z dziećmi, ale też innymi bliskimi po tych zajęciach – mówi. I na mówieniu nie kończy. Napisała projekt do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego na realizację „Pozytywnej dyscypliny” na terenie gmin powiatu nowosądeckiego, który został pozytywnie zaopiniowany. Ale czy będzie realizowany, zależy już od mieszkańców. Jutro rusza głosowanie 5. edycji BO WM.

W ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego zgłoszono rekordową liczbę zadań – 343. Po weryfikacji do głosowania dopuszczono 234 projekty. O tym, które z nich zostaną zrealizowane, zdecydują mieszkańcy Małopolski. Głosowanie, w którym mogą wziąć udział osoby powyżej 16.roku życia, zacznie się 14 maja i potrwa do 14 czerwca 2021 roku. Do rozdysponowania jest 12 milionów złotych!

Najwięcej zadań będą mieć do wyboru mieszkańcy Subregionu Miasto Kraków – 46 zadań. Po 41 propozycji do wyboru będą mieć mieszkańcy Subregionu Podhalańskiego oraz Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego. W Subregionie Sądeckim będzie można wybierać spośród 40 zadań, w Subregionie Małopolski Zachodniej wśród 36 zgłoszonych inicjatyw, zaś w Subregionie Tarnowskim na liście pojawi się 30 opcji do wyboru.

Spośród 40 zadań przewidzianych dla Subregionu Sądeckiego znalazł się m.in. projekt Katarzyny Rysiewicz-Bochenek pt. „Pozytywna dyscyplina drogą do radosnego dzieciństwa i rodzicielstwa” o numerze 29.

– Rodzicielstwo nigdy nie było łatwym zadaniem. Mit „dobrej rodziny” już dawno przeminął. Wszyscy borykamy się z codziennymi wyzwaniami, jakie pojawiają się w naszych rodzinach niezależnie czy mamy dwulatka czy nastolatka. Złość, wymuszanie, krzyk, płacz, pyskowanie, przesiadywanie przy komputerze – brzmi znajomo? – pyta pomysłodawczyni projektu, prywatnie mama dwójki dzieci. – Dodatkowo aktualna sytuacja odizolowania, zdalnego nauczania mocno nadwyrężyła pokłady równowagi i zasobów emocjonalnych zarówno dzieci, jak i rodziców. Jej konsekwencje będą odczuwalne jeszcze przez wiele lat i już teraz wiemy, że coraz więcej dzieci będzie potrzebować wsparcia dorosłych. I tu jak zawsze na pierwszej linii są rodzice, dziadkowie, nauczyciele, którzy dzięki swojej miłości, zaangażowaniu oraz odpowiedniej wiedzy, w wielu przypadkach mogą przeciwdziałać pojawieniu się tych konsekwencji – dodaje, zachęcając do głosowania na proponowane przez nią zadanie w Budżecie Obywatelskim WM.

Przekonuje, że warsztaty „Pozytywnej dyscypliny” pomogą wyposażyć ich uczestników w wiedzę i kompetencje, które ratują szczęście rodzinne i zdrowie psychiczne zarówno dzieci, jak i ich opiekunów.

– Kilka lat temu sama miałam okazję w nich uczestniczyć. To była ogromna wartość, która wpłynęła bardzo pozytywnie na relacje z moimi dziećmi, mężem, bliskimi. Zapragnęłam, aby każdy miał szansę poznać metody, techniki wychowawcze, które uczą szacunku, zrozumienia i dają też narzędzia do łagodzenia napiętych sytuacji – mówi Katarzyny Rysiewicz-Bochenek.

Jeśli jej projekt wygra, z warsztatów „Pozytywnej dyscypliny” skorzysta 430 osób z Nowego Sącza i okolicznych gmin.

Pełna lista zadań dopuszczonych do głosowania znajduje się tutaj.

Jak głosować?

W tym roku będą trzy możliwości oddania głosu – czytamy na stronie bo.malopolska.pl. – W obecnej sytuacji w naszym kraju najprostszą, najszybszą i najbezpieczniejszą będzie opcja zagłosowania przez Internet – 14 maja na stronie www.bo.malopolska.pl zostanie uruchomiony specjalnie przygotowany panel do głosowania. Mieszkańcy Małopolski będą mieli również możliwość uzupełnienia karty do głosowania i wrzucenia jej do jednej z urn postawionych w 19 punktach do głosowania. Głosy będzie można oddać także korespondencyjnie, przesyłając wypełniony formularz na adres Urzędu Marszałkowskiego lub do jednej z jego agend zamiejscowych. W tym wypadku trzeba jednak pamiętać, że o ważności głosu decyduje data jego wpływu do urzędu – a nie data stempla pocztowego. Jeśli głos dotrze przed 14 maja lub po 14 czerwca 2021 roku, zostanie uznany za nieważny!

Fot. Arch. Katarzyny Rysiewicz-Bochenek

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama