Kiedy dziecku potrzebne są okulary?

Wady wzroku to dość powszechny problem. Wbrew pozorom dotyczy on nie tylko seniorów, lecz także osób młodszych. Niektóre zaburzenia widzenia występują często, inne pojawiają się rzadziej. Na szczęście dzięki możliwościom współczesnej okulistyki wady wzroku można skutecznie korygować – niezbędne jest jednak użycie odpowiednich pomocy optycznych. Najprostszą, a zarazem najczęściej stosowaną metodą poprawy jakości widzenia jest noszenie okularów. Rozpoznanie wady wzroku u osoby dorosłej zwykle nie jest trudne. Pacjent sam zgłasza się do specjalisty gdy tylko zauważy pogorszenie jakości widzenia. Inaczej jest gdy problem dotyczy dziecka – malec wcale nie musi rozpoznawać, że ma jakiekolwiek kłopoty ze wzrokiem. Dlatego ważne jest, by rodzice jak najszybciej spostrzegli problem i udali się ze swoją pociechą do specjalisty.

 

Jak rozpoznać, że dziecko potrzebuje okularów?

 

Wady wzroku zostają przeważnie wykryte gdy dziecko rozpoczyna naukę szkolną. Nie ma jednak określonego typowego wieku, w którym takie problemy się pojawiają. Aby rozpoznać, że coś się dzieje, należy regularnie wykonywać badania kontrolne. Rodzice powinni skrupulatnie przestrzegać wszystkich wyznaczonych terminów. Profilaktyką i szczegółowymi pomiarami refrakcji zajmują się dyplomowani optometryści. Gdy oprócz zaburzeń widzenia mały pacjent odczuwa ból, pieczenie czy łzawienie oczu, optometrysta może zlecić też dodatkową konsultację u lekarza okulisty. Częstym objawem mogącym wskazywać na to, że któryś z elementów narządu wzroku zaczyna szwankować, jest mrużenie oczu u dziecka. O ile zdarza się to jedynie sporadycznie i ma miejsce np. wtedy, gdy dziecko jest zmęczone i śpiące, przeważnie nie ma się  czym martwić. Jeśli jednak zauważysz, że twoja pociecha mruży oczy często i w różnych sytuacjach, bardzo ważna jest twoja szybka reakcja. Najlepiej od razu zarejestruj swojego malucha na wizytę u optometrysty lub okulisty. Być może mrużenie oczu świadczy o tym, że u twojej pociechy zaczynają pojawiać się problemy ze wzrokiem.

 

Jak wybrać odpowiednie okulary dla dziecka?

 

Wybierając okulary dla dziecka musimy kierować się podobnymi kryteriami jak podczas kupowania oprawek dla osoby dorosłej. Pamiętaj, że w każdym przypadku o tym, czy potrzebne będzie zapisanie okularów korekcyjnych, decyduje specjalista. Częste mrużenie oczu może wskazywać na to, że twoja pociecha zaczyna borykać się krótkowzrocznością (miopią). Okulary korekcyjne dziecięce do niwelowania miopii pomagają wyostrzyć wzrok by obraz stał się wyraźniejszy. O tym, czy maluch będzie zadowolony z noszenia oprawek, decydują też inne kryteria. Bardzo istotne jest wybranie odpowiedniego modelu. Szczególne znaczenie u najmłodszych ma fakt, by okulary, które będą nosić, po prostu im się podobały. Odpowiedni kolor i kształt z pewnością zachęcą malucha do noszenia oprawek. Jakie jeszcze powinny być okulary dziecięce? Lekkie, wygodne, trwałe i doskonale dopasowane.

 

Jakie okulary do komputera dla dziecka wybrać?

 

 

 

Z komputerami, laptopami i tabletami ma styczność każdy z nas. Nie da się ukryć, że wirtualny świat przyciąga też dzieci i młodzież. Wielogodzinne siedzenie przed komputerem to dla wielu młodych ludzi codzienność zwłaszcza teraz, w czasie nauki zdalnej. Długotrwałe patrzenie w monitor lub ekran tabletu sprawia, że wzrok zaczyna gorzej funkcjonować. Im dłużej wpatrujemy się w jeden punkt ze stałej odległości, tym nasz narząd wzroku szybciej się męczy, a oczy zaczynają szczypać i boleć – zwłaszcza wtedy, gdy w pomieszczeniu jest zbyt ciemno lub zbyt jasno. Warto mieć na uwadze fakt, że większość standardowych modeli okularów korekcyjnych nie chroni przed szkodliwym oddziaływaniem światła niebieskiego emitowanego przez ekrany urządzeń elektronicznych. Każdy taki sprzęt wysyła promieniowanie mogące potencjalnie zaszkodzić naszym oczom, dlatego warto chronić się przed nadmierną ekspozycją. W dobrych sklepach z okularami, na przykład wOkularach.pl, dostępne są specjalne szkła z powłokami filtrującymi niebieskie światło. Modele, w których zastosowano wysoce zaawansowaną powłokę BLUE, powodują, że szkodliwe światło emitowane przez ekrany komputerów, smartfonów czy tabletów zostaje zneutralizowane. Dzięki takim oprawkom oczy mniej się męczą, co niweluje dyskomfort pojawiający się podczas długotrwałej pracy przy komputerze. Takie akcesoria oferowane są również w wersjach dla młodszego pokolenia. Okulary ochronne dla dzieci pomogą zadbać o profilaktykę narządu wzroku już od najmłodszych lat.

Artykuł sponsorowany

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.