Kazimierz Pazgan - ostatnie pożegnanie wyjątkowego człowieka

Kazimierz Pazgan, który odszedł od nas kilka dni temu, na zawsze pozostanie w naszej pamięci. I choć trudno będzie opisać  Jego zwykłe - niezwykłe życie, warto przypomnieć kim był, jakimi wartościami i zasadami w życiu się kierował i jakie przesłanie nam zostawił.

WSB2020

Urodził się 4 marca 1948 r. jako syn rolników z małej wsi pod Nowym Sączem. Surowe warunki, w których się wychował zmotywowały go do ciężkiej pracy i stawiania sobie coraz ambitniejszych celów.

W wieku 13 lat zadebiutował grą na trąbce w orkiestrze parafialnej w Kamionce Wielkiej. Później ukończył liceum muzyczne w Starym Sączu. Grą na trąbce zarobił pierwsze własne pieniądze na wiejskich weselach. Po ukończeniu studiów na wydziale resocjalizacji przez kilka lat pracował jako wychowawca w zakładzie poprawczym w Świdnicy. W tym przepięknym mieście poznał swoją przyszłą żonę - Alicję.

W 1972 r Kazimierz i Alicja wzięli w ajencję kwiaciarnię i rozpoczęli handel kwiatami. Często wspominał, że kwiaciarnia to był świetny biznes, ale historia pokazała, iż każde koleje przedsięwzięcie Pazgana było jeszcze większym sukcesem.

W 1977 r. korzystając z zapisów ustawy o tzw. gospodarstwach specjalistycznych wybudował 3 kurniki, w których produkcja dzienna wyniosła ok. 30 tys. jaj. W 1982 r. stworzył od podstaw firmę Konspol. Była to pierwsza w Polsce powojennej firma utworzona na podstawie kodeksu handlowego z 1934r. Konspol to również pierwsza w Polsce firma prywatna, która zajęła się przetwórstwem mięsa – branżą do tej pory w całości państwową.

Kazimierz Pazgan był wzorem i pionierem dla wielu sądeckich przedsiębiorców, którzy widząc jego determinację i sukcesy poszli w jego ślady. Był prekursorem nie tylko sądeckiej przedsiębiorczości, ale później ojcem wielu nowatorskich pomysłów w polskim przemyśle drobiarskim Inspirował wielu innych przedsiębiorców.  Zawsze chętnie dzielił się swoim doświadczeniem i wiedzą z innymi.

Nie poprzestał jedynie na rozwijaniu własnej firmy. Przez wiele lat angażował się w rozwiązywanie problemów gospodarczych naszego kraju. Pełnił funkcję Prezesa zarówno Sądeckiej jak i Krajowej Izby Gospodarczej. W roku 1992 r. był członkiem założycielem Polskiej Rady Biznesu, aktywnie uczestniczył w pracach Krajowej Rady Przedsiębiorczości powołanej przez wicepremiera Janusza Piechocińskiego w 2013 r. Włączył się także w rozwój i propagowanie idei Fundacji Pomyśl o Przyszłości, która zajmuje się budowaniem kapitału społecznego.  Był zaangażowany w różne działalności – trudno je wszystkie wymienić, bo tych organizacji, stowarzyszeń jest około 36. Otrzymał wiele prestiżowych nagród i tytułów. Najwyżej cenił sobie tytuł „CZŁOWIEKA WIELKIEGO SERCA”, który nadali mu w plebiscycie mieszkańcy ziemi sądeckiej. Równie ważne były dla Niego otrzymane tytuły „AMBASADOR ZIEMI SĄDECKIEJ” i „OBYWATEL HONOROWY MIASTA NOWEGO SĄCZA”

Kazimierz Pazgan to przede wszystkim człowiek o wspaniałym umyśle i wielkim sercu - dla którego najważniejsza była zawsze Rodzina. Z wielką miłością i pasją podchodził zawsze do swoich przedsięwzięć zawodowych i w harmonijny, uporządkowany sposób potrafił bezwarunkowo kochać swoją żonę Alicję, dzieci Konrada i Magdalenę jak i swoich pracowników, firmę i piękna Sądecczyznę.

Był człowiekiem o bardzo silnym charakterze, ale i o otwartym umyśle. Konsekwentnie realizował swoje plany kierując się miłością do drugiego człowieka, pracowitością, skromnością, uczciwością i rzetelnością. Zawsze służył pomocą, radą, z wielkim szacunkiem odnosił się do innych i bez względu na to w jak trudnej sytuacji się znajdował był zawsze wierny swojemu kodeksowi moralnemu.

Miał w sobie zawsze ogromną siłę życia i swoją niesamowitą pasją tworzenia, podejmowania trudnych wyzwań i niezniechęcania się przeciwnościami, w swoim ostatnim przesłaniu przekazał pracownikom Grupy Konspol:

„Wierz w siebie, gdy nikt nie wierzy. Właśnie to uczyni cię zwycięzcą.”

Cześć Jego pamięci!

Rafał Wylegała

Dyrektor Zarządzający Konspol – Grupa Cargill

 

 

 

FORD OSO

Wypowiedz się w tej sprawie

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w Polityce prywatności oraz regulaminem, dostępnymi na stronie internetowej.