Kayah w towarzystwie Royal String Quartet – Festiwal PAMIĘTAJCIE O OGRODACH

Kayah w towarzystwie Royal String Quartet – Festiwal PAMIĘTAJCIE O OGRODACH

kayah

Program tegorocznego, XIX Wiosennego Festiwalu Artystów Piosenki PAMIĘTAJCIE O OGRODACH jest mieszanką kontrastujących ze sobą gatunków i stylów muzyki, prezentującą paletę muzycznych kolorów i osobowości, które wzbudzają w odbiorcy wachlarz emocji.

 Drugim koncertem, który odbył się w ramach Festiwalu w poniedziałek, 18 marca, był występ Kayah z towarzyszeniem Royal String Quartet, których połączenie stanowi prawdziwą perełkę na polskiej scenie muzycznej.

Artystka, znana z głębokiej barwy głosu i równie mocnego temperamentu, której przeboje, takie jak „Testosteron”, „Prawy do lewego”, czy „Śpij, kochanie, śpij” wpisały się na stałe do kanonu polskiej piosenki, zaprezentowała swój repertuar w zupełnie innej, niż powszechnie znanej, odsłonie.

W repertuarze koncertu znalazły się takie utwory, jak „Tabakiera”, „Libertango”, ‘Wiosna”, „Liść”, czy wspomniany „Testosteron”. Aranżacje oparte na instrumentarium złożonym kwartetu smyczkowego i dzwonków były stonowane i melancholijne, jednak nie brakowało w nich kunsztu i wirtuozerii, które wynikały zarówno z harmonii, jak i z wykorzystania możliwości technicznych i brzmieniowych instrumentów smyczkowych.
Piosenki, które mogą być uznawane za klasykę repertuaru Kayah, pomimo upływu lat, odświeżonej formy i nowej, klasycznej interpretacji, w warstwie emocji i znaczeń nie straciły na ważności.

Pomimo, że artystka kilkakrotnie podkreślała smutny i przygnębiający wymiar twórczości, którą prezentowała podczas tego koncertu, nikomu z obecnych nie udzielił się ten nastrój. Kayah dała się poznać jako osoba otwarta, pogodna, z dużym dystansem do siebie i ogromnym poczuciem humoru.

Znakomici muzycy wchodzący w skład Royal String Quartet, którzy są autorami większości aranżacji pojawiających w tym projekcie, w swoich opracowaniach zastosowali wiele zróżnicowanych technik wydobycia dźwięku z instrumentu oraz artykulacji, które pozwalały im na uzyskanie brzmienia zespołu odbiegającego od klasycznego kwartetu smyczkowego. Wśród nich słyszalne było charakterystyczne sul ponticello, flażolety, czy energetyczne staccato, które przyczyniały się do tworzenia niepowtarzalnego klimatu utworów. Fenomenalny zespół odnoszący sukcesy na całym świecie stanowił znakomite połączenie z artyzmem prezentowanym przez Kayah.

Wieczór ten, doceniony przez sądecką publiczność owacjami na stojąco, był kolejną udaną propozycją, jaka pojawiła się na festiwalu PAMIĘTAJCIE O OGRODACH.
Dla słuchacza w muzyce najważniejsze jest docieranie do najgłębszych pokładów emocji, a ten koncert właśnie taki był.

                                                                                                                 Agata Życzyńska

Sponsorami tegorocznej edycji Festiwalu są firmy: Fakro, Wiśniowski, Prospona, Kwiaciarnia Helikonia, Restauracja Osiem-Osiem. Natomiast patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Kultura, TVP3 Kraków, Eska2, DTS24, RTK Nowy Sącz, MiastoNS, NTV, Sądecki News.

Czytaj też: Tegoroczny Festiwal PAMIĘTAJCIE O OGRODACH rozpoczął koncert Anity Lipnickiej

pamiętajcie o ogrodach kayah

tekst: Agata Życzyńska | MCK SOKÓŁ fot. Kinga Ptak | MCK SOKÓŁ

 

 

 

 

Reklama