Karetki trafiły do Ukrainy. Pomagają ratować życie w Stryju

Karetki trafiły do Ukrainy. Pomagają ratować życie w Stryju

karetki, Stryj, Limanowa

Dwie karetki ze Szpitala Powiatowego w Limanowej służą już w Centralnym Szpitalu Okręgowym w Stryju. Z Przemyśla odebrał je mer ukraińskiego miasta.

Karetki od 2009 roku służyły limanowskiemu szpitalowi. W przyszłym roku planowano je wycofać z eksploatacji. Później zostałyby, tak jak w innych przypadkach, sprzedane. Dyrektor szpitala Marcin Radzięta postanowił je przekazać medykom w Ukrainie, którzy w rzeczywistości wojennej stracili sporo sprzętu medycznego.

Ambulansy posiadają: radiostację mobilną, krzesełko kardiologiczne, nosze główne i transportowe, 2 sztuki butli tlenowych z manometrami oraz dodatkowo koła letnie i zapasowe. Jedna z nich ma także: defibrylator, respirator, ssak elektryczny, pompę infuzyjną oraz ponad 500 litrów płynu do dezynfekcji higienicznej i chirurgicznej rąk, powierzchni i urządzeń.

Pomysł przekazania karetek zrodził się dwa tygodnie temu. Co więcej, równolegle z załatwianiem formalności związanych z oddaniem pojazdów, pracownicy szpitala zbierali pieniądze na wyposażenie jednej karetki. Finalnie udało się zebrać ponad 20 tysięcy złotych na ten cel.

Kupiono za nie agregat prądotwórczy, różne środki medyczne, w tym gazy opatrunkowe oraz różnej wielkości kompresy jałowe. Dodatkowo, zarząd powiatu limanowskiego zakupił m.in.: koncentrator tlenu, latarki diagnostyczne, stetoskop, ciśnieniomierze, nebulizator, szyny Kramera, opaski elastyczne, koce ratunkowe oraz środki czystości, chemię i żywność.

Karetki służą w Stryju

23 marca karetki pojechały do Przemyśla, gdzie zostały przekazane merowi miasta Stryj dla Centralnego Szpitala Okręgowego. Pojazdy przekazał osobiście starosta Mieczysław Uryga oraz dyrektor limanowskiego szpitala Marcin Radzięta. W podróży uczestniczyli również Zbigniew Jeż – Kierownik Sekcji Transportu oraz Stanisław Kmiecik – pracownik Sekcji Transportu.

Serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom, którzy zechcieli dorzucić swoją cegiełkę do tej zbiórki. Wiem, że wielu z Was angażuje się w pomoc uchodźcom – również finansową – na innych szczeblach, tym bardziej doceniam Wasze ogromne serce i zaangażowanie. Jest to piękny gest solidarności z lekarzami i służbami ratowniczymi z miasta Stryj. Jestem przekonany, że przekazane przez nas dary pomogą uratować niejedno ludzkie życie – stwierdził Marcin Radzięta, dyrektor szpitala.

Gospodarz lecznicy podziękował także Zbigniewowi Jeżowi, który koordynował sprawy formalne związane z przekazaniem pojazdów. Radzięta wdzięczność wyraził również wobec członków Rady Społecznej Szpitala oraz Zarządu Powiatu Limanowskiego za akceptację pomysłu i podjęcie stosownych uchwał. Dyrektor szpitala podziękował także staroście Mieczysławowi Urydze, za to, że zainicjowana przez niego zbiórka finansowa zakończyła się wpłatami prawie 10 000 zł na wyposażenie jednej z karetek.

Źródło fot. Szpital w Limanowej 
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Ewa Novel tuż przed finałem Szansy na sukces

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.