W sobotę poświęcenie tablicy upamiętniającej sądeckich Żołnierzy Wyklętych

Już w najbliższą sobotę (8 grudnia) o godzinie 16. odbędzie się poświęcenie tablicy upamiętniającej sądeckich Żołnierzy Wyklętych. Znajduje się ona na fasadzie budynku dworca PKP w Nowym Sączu. Uroczystość ma charakter symboliczny i jest hołdem dla poległych partyzantów oddziału „Grot” Mariana Mordarskiego „Ojca”.

,,W nocy z 7 na 8 grudnia 1946 r. na dworcu kolejowym doszło do starcia z LWP w wyniku czego śmierć poniósł partyzant oddziału Julian Leśniak ps. „Bystry”. Niestety wielu sądeckich partyzantów konspiracji antykomunistycznej pochowanych jest w mogiłach bezimiennych, podobnie jak wymieniony Julian Leśniak” – przypomina Kamil Olesiński, prezes stowarzyszenia „Żandarmeria”.

Podkreśla, iż stowarzyszenie zarówno samą tablicą, jak i upowszechnianiem wiedzy chce zwrócić uwagę na fakt, iż nadal nie są załatwione sprawy związane z uczczeniem walki Żołnierzy Wyklętych, a co więcej – po dzień dzisiejszy nie doczekali się godnych, wojskowych grobów.

Walka o pamięć

Sam montaż tablicy odbył się dzień przed Świętem Niepodległości i jest to jedyne upamiętnienie żołnierzy konspiracji antykomunistycznej w Nowym Sączu.

,,Największym utrudnieniem w tego typu pracy jest jak zwykle urzędnicza bierność i bałagan, który sprawia, że nawet stosunkowo proste zadania wydłużają się do nieskończoności. Tak właśnie dzieje się choćby w przypadku planowanego pomnika pod Przehybą. Mamy nadzieje, że po usunięciu problemów i niewłaściwych ludzi, te problemy przeskoczymy” – pisali członkowie stowarzyszenia 10 listopada.

Sobotnie uroczystości rozpoczną się o godzinie 16. od poświęcenia tablicy i modlitwy. Po krótkich przemówieniach wygłoszonych przez zaproszonych gości planowane są odwiedziny mogił sądeckich Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana.

,,Patrioci nie mogą zostawiać przestrzeni wokół siebie zastanej, taką samą jaką zastali, nie można odfajkować swojego patriotycznego dorobku rocznego udziałem w biegu, czy marszu. To do ludzi zdeterminowanych należy przyszła polska przestrzeń – apeluje stowarzyszenie ,,Żandarmeria”, które zaprasza na uroczystość poświęcenia pamiątkowej tablicy.

Fot. montaż tablicy/
arch./źródło: Stowarzyszenie ,,Żandarmeria”

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.