Już niedługo protest nauczycieli. Nowosądeccy dydaktycy zdecydowali, czy dołączą

Protest nauczycieli zbliża się wielkimi krokami. W całej Polsce przeprowadzone zostały referenda, które dały obraz rzeczywistej skali planowanego strajku w danych województwach. I tak ze wstępnych ustaleń wynika, iż w Małopolsce ,,za” opowiedziało się około 78% dydaktyków. A jak jest w Nowym Sączu? 

wsb3

Na pewno strajku nie będzie w Szkole Podstawowej nr 21. W placówce nauczyciele nie przystąpili do referendum. W Szkole Podstawowej nr 2 i 9 referendum się odbyło, jednak wynik był negatywny.

Jeśli chodzi o szkoły ponadgimnazjalne, to w 10/11  placówkach nauczyciele opowiedzieli się ,,za” protestem. Jedynie w Zespole Szkół nr 4. referendum unieważniono. W stosunku do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Szkoły Zawodowej Specjalnej nr 5 Zarząd Oddziału Miejskiego ZNP, mimo wysokiego pozytywnego wyniku referendum, podjął uchwałę o wykluczeniu ze strajku ze względu na specyfikę pracy placówek.

– Po zebraniu informacji od dyrektorów wiemy już, że żadne z miejskich przedszkoli nie przystąpi do strajku. Referendum w przedszkolach nie przeprowadzano, a w tych, w których się odbyło, wynik był negatywny. Na 15 szkół podstawowych 14 wzięło udział w referendum. 12 opowiedziało się ,,za strajkiem”. Wiemy zatem na pewno, że w 3 szkołach nie będzie strajku – poinformowała wiceprezydent Nowego Sącza Magdalena Majka.

Przypominamy, iż powodem zapowiadanego protestu są według ZNP zbyt niskie podwyżki. Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Zalewska zaoferowała wzrost od 121 zł do 166 zł brutto płacy zasadniczej dla nauczycieli w 2019 roku. Związkowcy, dydaktycy, nauczyciele oczekują podwyżki o około 1000 złotych. Protest ma się rozpocząć 8 kwietnia i potrwa do odwołania. Z tej racji prezydent Ludomir Handzel powołał zespół do spraw nadzorowania sytuacji związanej z akcją protestacyjną, który na bieżąco monitoruje problem.

Nowy Sącz przygotowuje się do strajków nauczycieli

KOSECKI
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]