Julia Wojtas i Szymon Rogowski zdobyli mandaty poselskie!

Julia Wojtas i Szymon Rogowski uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 w Nowym Sączu zdobyli mandaty poselskie na XXV Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży, która 1 czerwca w Warszawie rozpocznie obrady w Sejmie RP.

wsb3

Julii i Szymon zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez IPN, MEN, Kancelarię Sejmu RP, ORE. W konkursie uzyskali jeden z najwyższych wyników w Polsce. Znaleźli się w grupie 64 laureatów, którzy wzięli udział w posiedzeniu komisji problemowej w ramach XXV SSD i M. Posiedzenie odbyło się 11 i 12 maja 2019 r. w Sulejówku, w Ośrodku Rozwoju Edukacji oraz Sejmie Rzeczypospolitej.

Najlepsze zespoły z 16 województw spotkały się na warsztatach, aby wypracować uchwałę sejmową, którą młodzież podejmie 1 czerwca 2019 r. Zadaniem posłów i posłanek była odpowiedź na pytanie: Jak sprawić, aby młodzi ludzie stawali się ambasadorami polskiej historii? Na to i wiele innych pytań musieli odpowiedzieć sobie ,,najlepsi z najlepszych”. Przygotowali również trzy pytania do Minister Edukacji Narodowej. Zajęcia prowadzili  pracownicy Biura Edukacji Narodowej IPN.

Pierwszego dnia młodzież wypracowała projekt preambuły do uchwały w następującym brzmieniu:

,,My, posłanki i posłowie XXV kadencji Sejmu Dzieci i Młodzieży, zainspirowani spuścizną naszych przodków oraz zaszczyceni możliwością reprezentowania młodych Polaków, pragnąc ukształtować postawę ambasadora polskiego dziedzictwa narodowego wśród młodzieży i mając na celu jego popularyzację, jednocześnie chcąc zaangażować młodych ludzi w promocję historii Rzeczypospolitej w Polsce i za granicą postanawiamy, że….”

1 czerwca 460 młodych posłów, a wśród nich uczniowie naszej szkoły, zasiądzie w ławach sejmowych, tak jak przed 80 .laty posłowie II Rzeczypospolitej, bohaterowie, których losy popularyzowała młodzież w swoich projektach w tegorocznej sesji SDiM.

Opiekunem merytorycznym projektu na etapie szkolnym była Alicja Gałęziowska

 

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.