Jezioro Rożnowskie: płynęli, by uczcić pamięć nauczyciela

W sobotę w Gródku nad Dunajcem odbył się kolejny Memoriał Pływacki im. Zbigniewa Kmiecia. Młodsi i starsi popłynęli w stronę Małpiej Wyspy aby upamiętnić zasłużonego sądeckiego trenera i pedagoga.

Co roku w pływackiej imprezie odbywającej się na Jeziorze Rożnowskim biorą udział ochotnicy z całego powiatu nowosądeckiego reprezentujący kilka pokoleń.

Początkujący pływacy pokonywali krótki dystans wzdłuż brzegu, a dla bardziej zaawansowanych przygotowano trudniejsze trasy.

Dyplomy i puchary wręczył uczestnikom starosta nowosądecki, Marek Pławiak wraz z prezesem sądeckiego WOPR, Dariuszem Gerhardtem.

– Sam kiedyś byłem ratownikiem na Jeziorze Rożnowskim, mam wielki sentyment do tego miejsca – zdradził Marek Pławiak. – Cieszę się, że tak dużo zawodników wzięło udział w rywalizacji i że wśród nich jest sporo dzieci i młodzieży.

Zbigniew Kmieć, którego pamięci poświęcono memoriał, należał do założycieli Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Beskid”. W latach 60. powołał lokalną grupę WOPR. Był nauczycielem wychowania fizycznego w I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu oraz pasjonatem sportu. Założył Towarzystwo Przyjaciół Jeziora Rożnowskiego i pełnił funkcję jego prezesa. Jednak to właśnie sentyment do akwenu okazał się zgubny dla znakomitego sportowca i pedagoga. W nocy z 27 na 28 lipca 1991 roku Zbigniew Kmieć zginął tragicznie, wypadając z łódki i znikając w rożnowskiej toni. Miał wtedy 68 lat.

fot. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.