Jeździsz hulajnogą lub deskorolką elektryczną? Od dziś nowe przepisy

Jeździsz hulajnogą lub deskorolką elektryczną? Od dziś nowe przepisy

Dziś (20 maja) wchodzą w życie zmiany w przepisach ruchu drogowego. Powinny się z nimi zapoznać między innymi osoby, które jeżdżą na hulajnogach czy deskorolkach elektrycznych.

W nowych przepisach określona jest m.in. prędkość dopuszczalna, z jaką mogą poruszać się hulajnogi elektryczne – 20 km/h. Dorośli mogą jeździć nimi bez uprawnień, ale inaczej jest w przypadku młodszych osób. Podobnie jest z tak zwanymi urządzeniami transportu osobistego, czyli m.in. deskorolkami elektrycznymi.

Szczegóły dotyczące warunków korzystania z hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch (to np. rolki, wrotki), dozwolonych prędkości, zakazów, korzystania z drogi itp. można znaleźć na poniższych grafikach.

Nowe przepisy, dotyczące m.in. zasad korzystania z hulajnóg elektrycznych oraz UTO i UWR, będą obowiązywały na mocy Ustawy z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Jej pełną treść można znaleźć TUTAJ. Akt ten wprowadza modyfikacje w ustawach: Prawo o ruchu drogowym, Kodeks wykroczeń, o drogach publicznych i o kierujących pojazdami.

fot. ilustr.: pexels.com
grafiki: Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji
źródła: policja.pl, isap.sejm.gov.pl

Share on twitter
Share on facebook