Jeździmy mniej, ale szybciej. Na sądeckich drogach życie straciło 10 osób

W minionym roku na małopolskich drogach było bezpieczniej, niż rok wcześniej. Począwszy od 2017 roku spada liczba wypadków drogowych w całym województwie. W powiecie nowosądeckim w 2020 roku śmierć poniosło dziesięć osób.

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku na sądeckich drogach życie straciło sześciu pieszych, dwóch kierowców oraz dwóch pasażerów samochodów. Nowy Rok również rozpoczął się śmiercią pieszego. 5 stycznia w Gołkowicach Górnych (gmina Stary Sącz) kierowca osobówki śmiertelnie potrącił 48-latka. Mężczyzna zginął na miejscu. Do kolejnego potrącenia pieszego doszło 7 stycznia w Nowym Sączu na ulicy I Brygady.

,,Ze wstępnych danych wynika, że w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku na małopolskich drogach doszło do 2258 wypadków, w których  śmierć poniosło 156 osób, a 2555 zostało rannych. Ponadto kierujący uczestniczyli w 27693 kolizjach drogowych. W porównaniu do roku 2019 obserwujemy spadek w ilości wypadków o 28%. W 2020 roku, na drogach zginęło o 20 osób mniej. Nastąpiło również zmniejszenie się ilości osób rannych o 31% oraz spadek ilości kolizji o 18% – informują funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Ograniczenia w przemieszczaniu się związane z pandemią koronawirusa, miały spory wpływ na zmniejszenie natężenia ruchu w niektórych okresach. To również przełożyło się na mniejszą liczbę zdarzeń drogowych. Mimo, iż do wypadków dochodziło rzadziej, niż rok wcześniej, kierowcy jeździli szybciej. W 2020 roku z powodu przekroczenia dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym policjanci zatrzymali prawie 4000 praw jazdy. Wszystkich wykroczeń związanych z nieprzestrzeganiem dozwolonej prędkości było blisko 196 tys.

Fot.arch. PSP Nowy Sącz/
wypadek w Chomranicach

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.