Jest taki dzień, gdy dobrych ludzi rozpoznasz po żółtych kwiatach. To właśnie dziś…

Jest taki dzień, gdy dobrych ludzi rozpoznasz po żółtych kwiatach. To właśnie dziś…

Wiosna mocuje się z zimą. Już kwitną kwiaty, a jeszcze trzeba zmiatać z szyb samochodów śnieg. Nadzieja mocuje się ze zwątpieniem. Wystarczyło wyjść dziś na spacer, żeby przekonać się, że wiosna wygrywa i nadzieja wygrywa. Począwszy od 1998 roku właśnie o tej porze roku jest w kalendarzu taki dzień, kiedy dobrych ludzi można poznać po żonkilach. Trudno było nie zauważyć, że to właśnie dziś.

Z cebulek zasadzonych w październiku teraz wyrosły złociste symbole nadziei, odrodzenia, nowego początku. Armia żonkilowych wolontariuszy z naręczami kwiatów i skarbonkami wyszła w świat, aby zachęcić ludzi do wymiany: kwiatek w zamian za datek. Puszki wypełniały się z godziny na godzinę. Pieniądze, którymi dobrzy ludzie wypełnili skarbonki, zainwestowane zostaną w pomoc dla podopiecznych Sądeckiego Hospicjum. Tam codziennie potrzebna jest nadzieja na nowy początek i na odrodzenie.

Akcja „Pola Nadziei” na Sądecczyźnie odbywa się po raz 19 i jednocześnie po raz pierwszy po dwóch latach przerwy spowodowanej przez epidemię. Przed tegoroczną jej edycją Mieczysław Kaczwiński, dyrektor Sądeckiego Hospicjum informował, że zadeklarowało w niej udział stu wolontariuszy. Niektórzy z nich rozpoczęli kwestę kilka dni przed niedzielą – jak choćby uczniowie szkoły w Biczycach Dolnych, którzy zebrali ponad 1,5 tysiąca złotych. Inni zapowiadali, że zatrzymają skarbonki do poniedziałku, aby wypełnić je jeszcze większą dawką nadziei. W Szkole Podstawowej z oddziałami specjalnymi w Chełmcu zapadła decyzja, żeby pomóc naturze: dzieciaki przygotowały żonkile z bibuły. Udało się dzięki nim zebrać  1175.49 zł na kilka dni przed niedzielą!

Po dwóch latach przerwy Towarzystwo Przyjaciół Chorych Sądeckie Hospicjum wróciło też do tradycji uroczystego wręczenia nagród w konkursie „Żonkilowa Kartka”.

Oto wyniki:

  • I miejsce Wiktoria Krzak SP nr 18,
  • II miejsce Irena Kozar SP nr 1,
  • III miejsce Patrycja Woźniak SP w Przydonicy,
  • wyróżnienia – Michał Gabryś SP w Barcicach i Aleksandra Rudkowska SP nr 15.

Kto nie zdążył wziąć udziału w tegorocznej akcji ” Pola Nadziei”, może w każdej chwili okazać serce dla hospicyjnej inicjatywy w nieco inny sposób –  darując 1% podatku na ten sam cel, któremu służy żonkilowa akcja. Szczegóły w filmie pod galerią zdjęć.

fot. Sądeckie Hospicjum, Hufiec ZHP Nowy Sącz, Szkoła Podstawowa w Trzycierzu, Małgorzata Belska, zarząd osiedla Poręba Mała

Czytaj też:

23,85 litra bezcennego lekarstwa dzięki strażackiej akcji

Share on twitter
Share on facebook