Jeśli prezydentem będzie Nowak, powstanie Centrum Nauki Sędziwoja

Jeśli prezydentem będzie Nowak, powstanie Centrum Nauki Sędziwoja

Centrum Nauki Sędziwoja chce wybudować Ryszard Nowak w budynku, który znajduje się na ulicy Wąskiej w Nowym Sączu. O upamiętnienie wybitnego naukowca w mieście od kilkunastu lat walczył radny Józef Hojnor.

Miejsce, w którym odbyła się dzisiejsza konferencja prasowa Ryszarda Nowaka nie było przypadkowe, bowiem, jak przypomniał kandydat na prezydenta, w 2018 roku prezydent Ludomir Handzel składał tu publiczne obietnice na ożywienie ul. Wąskiej i budynku do niej przyległego.

– Jak widzimy, mamy do czynienia z przypudrowanym trupem. Od 5,5 roku budynek stoi niezagospodarowany. Prezydent miał wielkie plany, z których jak zwykle nic nie wyszło – mówił Ryszard Nowak.

Kandydat poinformował, że ma przygotowany projekt Centrum Nauki Sędziwoja, które powstałoby w budynku należącym do miasta przy ul. Wąskiej. Miejsce to miałoby ożywić centrum miasta, przyciągnąć sądeczan, ale i przyjezdnych. Jak zaznaczał Ryszard Nowak, postać wielkiego alchemika, lekarza i naukowca – Sędziwoja jest niewykorzystanym symbolem miasta i czas przybliżyć jego historię.

– Był to naukowiec na skalę europejską, mamy się czym chwalić. W centrum znajdować się będzie obserwatorium medyczne, przeprowadzane będą warsztaty naukowe, eksperymenty. Budynek zagospodarujemy od piwnic po strych  – obiecał byly prezydent miasta.

Od 15 lat radny Józef Hojnor starał się, aby upamiętnić w Nowym Sączu Sędziwoja.

– Bardzo się cieszę, że wreszcie jest duży, poważny głos w tej sprawie – dodał radny Józef Hojnor.

Cały zapis konferencji poniżej w materiale audio.

Czytaj także: Wiktoria pierwszą kobietą #SerialuNaWęgierskiej? Trwa wielki ruch społeczny

Fot. Adrian Maraś 

Reklama