Jesiony szumią o miejscach straceń. Są trwalsze od spiżu

Seniorzy ZHP z „Kręgu Szumiący Bór” od kilku lat spotykają się na Starym Cmentarzu przy Al. Wolności w Nowym Sączu przy dwunastu jesionach, by uczcić pamięć poległych i pomordowanych podczas drugiej wojny światowej. Mało kto dziś pamięta, że drzewa posadzili harcerze i przyjaciele Ziemi Sądeckiej w 1948 r.

Renault2

To miały być żywe pomniki pamięci miejsc straceń dokonanych przez Niemców w latach 1939-1945. Sądeczanie chcieli uczcić pamięć poległych i pomordowanych, budując monument. Zbierali na to pieniądze. Jednak ówczesne władze zarekwirowały wszystko, po tym, jak podziemie niepodległościowe próbowało zniszczyć stojący naprzeciw pomnik Armii Czerwonej. Dziś w jego miejscu stanął Józef Piłsudski na kasztance. Jesiony natomiast wciąż trwają. Dlatego seniorzy z „Kręgu Szumiący Bór” zwrócili się do władz miasta, aby przy drzewach stanęły tabliczki informujące o miejscach kaźni i walk, które każdy z jesionów symbolizuje. Jak mówi w rozmowie z nami Dorota Goławska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UM w Nowym Sączu, jeszcze w tym roku z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, takie powinny tam się znaleźć.

Zanim to nastąpi warto wiedzieć, że jesiony z prawej strony Starego Cmentarza symbolizują kolejno miejsca: w Biegonicach, w siedzibie gestapo i więzieniu w Nowym Sączu, na cmentarzu Żydowskim, w Olszanie i Dąbrówce, koło mostu kolejowego nad Dunajcem, przy kładce nad Kamienicą i w Zbylitowskiej Gorze.

Dądrówka, miejsce straceń (fot. K.Klimek)

Z kolei jesiony z lewej strony symbolizują miejsca: w Piwnicznej, w Rdzisotowie, na Wysokim w Trzetrzewinie i Świniarsku, w Michalczowej i Męcinie-Kłodne, w Młodowie i Słoponicach Dolnych oraz w Matelance i Ptaszkowej.

Rdziostów - miejsce straceń (fot. M.Lorek)

 

Fot. Arch. ZHP z Kręgu Szumiący Bór

Projekt Nasza Niepodległa realizowany jest w ramach projektu FIO Małopolska Lokalnie. Południe, dofinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.