Kilka jednostek OSP doczeka się nowych samochodów

Kilka jednostek OSP doczeka się nowych samochodów

promesy dla OSP

Strażacy, a zwłaszcza druhowie OSP, często są pierwsi w miejscach niebezpiecznych zdarzeń. Gaszą pożary, walczą ze skutkami klęsk żywiołowych, spieszą na ratunek osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych i innych. Aby mogli skutecznie nieść pomoc, muszą działać szybko – często kluczowe okazują się samochody, którymi docierają do działań. Dziesięć jednostek OSP z naszego regionu z pewnością będzie mogło pracować jeszcze lepiej, dzięki promesom na zakup nowych pojazdów.

20 kwietnia na placu Komendy Miejskiej PSP w Krakowie zgromadzili się strażacy z różnych stron Małopolski. Podczas wydarzenia, w którym uczestniczyli między innymi wojewoda małopolski Łukasz Kmita, Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski i parlamentarzyści, uroczyście przekazane zostały samochody ratowniczo-gaśnicze dla Komendy Miejskiej PSP w Krakowie i jednostek OSP z miasta Krakowa oraz powiatu krakowskiego.

Ponadto przedstawiciele 52 małopolskich Ochotniczych Straży Pożarnych odebrali promesy na zakup samochodów pożarniczych. Tego dnia wręczono też 10 decyzji o przyznaniu świadczeń ratowniczych dla druhów Ochotniczych Straży Pożarnych z Krakowa oraz powiatów: krakowskiego, wielickiego, myślenickiego i miechowskiego.

– Świadczenie ratownicze przyznawane jest – na podstawie art. 16 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych – druhom, którzy osiągnęli wymagany wiek emerytalny tj. 65 lat w przypadku  mężczyzn lub 60 lat w przypadku kobiet oraz brali czynny udział w działaniach ratowniczo – gaśniczych – przynajmniej raz w roku przez 25 lat w przypadku mężczyzn lub 20 lat w przypadku kobiet – wyjaśniają strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Do tej pory w Małopolsce wydano ponad 2400 decyzji o przyznaniu druhom i druhnom takiego świadczenia.

Promesy na zakup samochodów

Promesy na zakup samochodów trafiły do 52 jednostek OSP z województwa małopolskiego. Cieszyć z nich mogą się także strażacy z naszego regionu. Jednostki te zostały ujęte w wykazie planowanych zakupów pojazdów na 2022 rok. Dofinansowanie na ten cel pochodzić będzie z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotacji budżetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także ze środków będących w dyspozycji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej przekazywanych przez zakłady ubezpieczeń.

W naszym regionie promesy otrzymały:

– powiat nowosądecki:

  • OSP Tęgoborze – średni samochód ratowniczo-gaśniczy,
  • OSP Podrzecze – średni samochód ratowniczo-gaśniczy,
  • OSP Stróże – średni samochód ratowniczo-gaśniczy,
  • OSP Moszczenica Niżna – średni samochód ratowniczo-gaśniczy,
  • OSP Piwniczna-Zdrój – ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy,
  • OSP Wierchomla Wielka – średni samochód ratowniczo-gaśniczy.

– powiat limanowski:

  • OSP Mszana Dolna – średni samochód ratowniczo-gaśniczy,
  • OSP Jastrzębie – lekki samochód ratowniczo-gaśniczy.

– powiat gorlicki:

  • OSP Łużna – średni samochód ratowniczo-gaśniczy,
  • OSP Uście Gorlickie – średni samochód ratowniczo-gaśniczy.

Finalizacja inwestycji będzie też możliwa dzięki wsparciu finansowemu lokalnych samorządów oraz wkładowi własnemu poszczególny jednostek.

fot. OSP Podrzecze, Jacek Migacz – Wójt Gminy Grybów – Mateusz Książkiewicz, Jacek Lelek Burmistrz Starego Sącza, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie

Czytaj też: ,,Weź mnie”, czyli Mateusz Ziółko powraca z nowym kawałkiem

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.