Jazz w Starym Sączu, tego jeszcze nie było!

Bez wątpienia będzie to wydarzenie, czyli “Sącz Jazz Festival”, który odbędzie się w Starym Sączu, a w Nowym Sączu zorganizowany zostanie jeden koncert.

Renault2

Dlaczego wydarzenie, czy jazz potrzebuje promocji? Na pewno nie, ale festiwal, to już jest coś. Były próby zorganizowania takiej imprezy nad Dunajcem, ale nic z tego nie wyszło. Raz zabrakło jedenmu z włodarzy konsekwncji, innym razem po prostu zabrakło finansów. Dzisiaj z tą trudną materią zmierzył się dyrektor CkiS Sokół w Starym Sączu. Program jest bogaty i z pewnością zadowoli najbardziej wybrednych miłośników jazzu.
Bez wątpienia gwiazdą będzie Piotr Wojtasik, dzisiaj już 50 lat i to już pierwszego dnia. Już jako młody artysta występował na Jazz Jamboree. W 1996 wziął udział w ciekawym przedsięwzięciu, które wymyślił Marcin Kydryński, wówczas prowadzący Jazz Jamboree. Było to “Trumpet Summit”, w którym uczestnicząło pięciu trębaczy Clark Terry, Nicholas Payton, Roy Hargrove oraz dwaj nasi trębacze: Piotr Wojtasik i Henryk Majewski. Trzech pierwszych to uznani na świecie artyści, wielokrotnie nagradzi, grający z największymi gwiazdami jazzu. Nasi młodzi muzycy byli stremowani, co było widać i słychać. Ale zagrać u boku tak wspaniałych artystów to było coś.

Na zdjęciu: Od lewej: Roy Hargrove (zmarł rok temu), Clark Terry (zmarł w 2015 roku), Nicholas Payton, Piotr Wojtasik i Henryk Majewski)

A Piotr Wojtasik dzisiaj, 23 lata później? Trębacz, kompozytor, wykładowca AM Katowice, ur. 10 czerwca 1964 roku we Wrocławiu.
Karierę muzyczną rozpoczął podczas studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach, a pierwszych nagrań dokonał z zespołem New Presentation, z którym zadebiutował na festiwalu Jazz Jamboree w 1988 r, współpracował także wówczas z Young Power. Był to czas pracy nad pierwszą autorską płytą. Artysta nagrał ją w 1990 roku, a u jego boku zagrali znakomici polscy jazzmani: Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Niedziela, Andrzej Cudzich i Eryk Kulm. Kolejne lata to wiele nagrań, choć tylko osiem płyt, udział w bardzo inspirujących sesjach muzycznych z polskimi i światowymi gwiazadami jazzu. Dzisiaj Piotr Wojtasik to jeden z najbardziej cenionych trębaczy i liderów średniego pokolenia. Występował na największych jazzowych festiwalach z Montreal Jazz Festiwal na czele, grywał w słynnych klubach, a teraz wystąpi w Starym Sączu. Już dzisiaj warto zarezerwować sobie czas i bilety na “Sącz Jazz Festival”.

“Sącz Jazz Festiwal”
22.11.2019 - piątek: Stary Sącz, kino Sokół
Piotr Wojtasik Quintet, godz. 19.00
24.11.2019 – niedziela
AMC Trio + Samuel Marincak (Słowacja), godz. 19.00
Kolejne koncerty 29.11 – piątek, klub Jazz Club Atelier Nowy Sącz ul. Zielona, godz. 20.00
30.11 – sobota, godz. 19.00 w Starym Sączu.

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.