Janusz Tyrpak – nominowany w Rankingu GLG im. Danuty Szaflarskiej

Janusz Tyrpak – nominowany w Rankingu GLG im. Danuty Szaflarskiej

Osiągnięcia, w tym szczególnie w roku 2019:

Artysta malarz o uznanej światowej renomie. Urodził się w Muszynie w rodzinie o starosądeckim rodowodzie. Ukończył ASP w Krakowie. Od 1990 roku mieszka w Kopenhadze. Jest członkiem Duńskiego Stowarzyszenia Artystów Wizualnych oraz International Association of Art. Łączy role malarza, grafika, portrecisty, fotografa, projektanta i pedagoga. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem kilkuset międzynarodowych wystaw zbiorowych na wszystkich kontynentach. Jest laureatem American Scandinavian Society Award. Jego prace znajdują się w: The Museum of Art, Kochi, Japonia, National Taiwan Museum of Fine Arts, Municipal Museum of Art, Gyor, Węgry, The Roopankar Museum of Modern Art, Indie, The Kharkiv Art Museum, Ukraina, Graphic and Poster Art Collection, Victoria, Australia, Contemporary Art Museum, Chamalieres, Francja, Muzeum Miejskie, Ostrów Wielkopolski, City Museum of Cremona, Włochy. W roku 2019 wystawiał w: Galleri Juel Verland Art, Holbaek, Dania, Artyfact Gallery, Bastad, Szwecja, Galerie Stexwig, Niemcy, Galeria M, Wrocław, MCK, Bryrup , Dania, Dronninglund – Art Center, Dronninglund, Dania, Gallery Sapere Aude, Kopenhaga, Dania (www.tyrpak.eu).

Z Sądecczyzną wiąże mnie:

Sądecczyzna to dla mnie przestrzeń, w której stawiałem pierwsze kroki, dorastałem i kształtowałem swoje relacje do rodziny, społeczności, natury i kultury. Najbliższą mojemu sercu jest Dolina Popradu… pomiędzy Muszyną – miejscem mojego urodzenia – a Starym Sączem, w którym mam głębokie korzenie rodowodu. Tutaj też przy okazji swoich wizyt, odnajduję i uzupełniam wewnętrzną energię, która jest motorem napędowym do samorealizacji.

Hobby i ciekawostki z życia prywatnego i zawodowego:

Podróże i odkrywanie nowych miejsc. Poza rodziną i pracą zawodową – która daje mi dużo satysfakcji – staram się zagospodarować czas na podróże, poznawanie i odkrywanie nowych i innych kulturowych obszarów oraz zbliżenia z mistyką natury. Przy czym moje hobby to penetracje za skamieniałościami organizmów żywych. A na sportowo: narciarstwo i kajakarstwo.

Fot. Arch. Janusza Tyrpaka

Share on twitter
Share on facebook