Jaki router do domu wybrać?

router

We współczesnych czasach bez bezprzewodowego internetu ani rusz. Nie chodzi jednak o korzystanie z niego tylko na komputerach i smartfonach, ponieważ coraz więcej sprzętów – z różnych działów RTV oraz AGD – wymaga do swojego działania połączenia z siecią Wi-Fi. Bardzo ważne jest więc posiadanie dobrego routera, który umożliwia wykorzystanie pełni potencjału internetu, w jaki się zaopatrzyliśmy. Co zatem właściwie oznacza określenie „dobry router” i na co szczególnie zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Wybór routera do domu – na co zwrócić uwagę?

Częstotliwość i zasięg Wi-Fi

Współczesny router, który jest dostosowany do najnowszych sprzętów, powinien obsługiwać zarówno pasmo 2.4 GHz, jak i 5 GHz (najlepszą opcją jest ta, w której dany router potrafi samodzielnie przełączać się pomiędzy wskazanymi tu pasmami). Router, który pracuje w standardzie 802.11n i paśmie częstotliwości 2,4 GHz, obejmuje swoim zasięgiem wewnątrz budynku około 70-100 m, zaś poza nim około 200-250 m. Warto zauważyć, że pasmo 5 GHz pozwala korzystać z internetu o większych prędkościach, lecz jeśli chodzi o zasięg – jest on mniejszy.

Kompatybilność z dobrym wzmacniaczem sygnału Wi-Fi

Jeśli opisany wyżej zasięg jest niewystarczający, szybkim, prostym i niskokosztowym sposobem na zwiększenie stabilności i prędkości internetu jest podłączenie wzmacniacza Wi-Fi. Jest to urządzenie pracujące w systemie mesh, który opiera się na sieci połączeń, jakie powstają pomiędzy poszczególnymi sprzętami a źródłem sygnału, czyli routerem. Sprzęty te współdziałają ze sobą, pozwalając na automatyczne łączenie się zawsze z tą stacją, która akurat ma najsilniejszy sygnał.

Tego typu rozwiązanie może być pomocne np. tym osobom, które posiadają kilkupiętrowy dom, a nie na każdej kondygnacji internet działa tak samo dobrze. Właśnie w takim przypadku warto postawić np. na wzmacniacz sygnału UPC WIFI POD – jest to samouczący się sprzęt, który współpracuje z Inteligentnym Wifi od UPC. POD-a wystarczy włożyć do gniazdka, skonfigurować w odpowiedniej aplikacji i cieszyć się znacznie silniejszym internetem. Cóż, w niektórych sytuacjach nawet najlepszy router musi mieć wsparcie – jednak z nim jest w stanie w pełni przekazać potencjał oferowanego nam internetu!

Bazowanie na standardach Wi-Fi, które pozwalają na przesyłanie danych z dużą prędkością

Obecnie, w przypadku internetu domowego, najczęściej korzysta się ze standardów 802.11n (inaczej określany jako Wi-Fi 4) oraz 802.11ac (Wi-Fi 5). Pierwszy pozwala na przesyłanie danych z maksymalną prędkością 300 Mb/s, co jest możliwe w momencie, gdy korzysta się z pasma 5 GHz, drugi może zaś pracować nawet z prędkością 1 GB/s.

Odpowiednio dopasowane łącza

Najpopularniejszy jest kabel, który posiada końcówkę RJ-45. Należy sprawdzić, czy wybrany router ma wejście właśnie na taki kabel sieciowy, ponieważ to właśnie on (w razie takiej konieczności) pozwala podłączać sprzęty bezpośrednio do sieci.

Odpowiednia liczba portów Ethernet

Warto wybrać router, posiadający taką liczbę portów, jaka odpowiada ilości komputerów w domu (lub ją przewyższa). Jeśli przykładowo domownicy korzystają łącznie z trzech komputerów, dobrze by było, aby router miał minimum trzy porty.

Opcje dodatkowe

Niektóre modele pozwalają np. blokować wybrane strony, co może być dużym plusem w domu, w którym są dzieci. Rodzice mogą być wtedy znacznie spokojniejsi o to, na jakie treści w internecie trafiają ich pociechy. Dużym plusem może być też posiadanie wbudowanego firewalla, czyli zabezpieczenia przed atakami hakerskimi z zewnątrz.

Dobry router – konieczność czy fanaberia?

Inwestujesz w różnego rodzaju rozwiązania z zakresu smart home, jak np. inteligentne kamery do monitoringu czy chociażby oczyszczacze powietrza, które uruchamia się zdalnie poprzez aplikację? A może uwielbiasz gry na konsoli czy oglądanie filmów i seriali, jakie mają w swojej ofercie różnego rodzaju serwisy streamingowe? Jeśli tak, stabilne i szybkie Wi-Fi jest Ci niezbędne. Dzięki niemu pracować mogą nie tylko wspomniane wcześniej komputery czy smartfony, lecz także m.in. właśnie konsola do gier, tablet, telewizor, sterowane zdalnie oświetlenie, pralki, zmywarki i wszelkie inne nowoczesne sprzęty domowe.

Co ważne, wymienione tu urządzenia są zazwyczaj rozwiązaniami istotnie zwiększającymi komfort codziennego funkcjonowania, lecz ich wzrastająca liczba może skutkować osłabieniem jakości internetu. Może na nią wpływać także specyfika budynku, np. grube mury, jakie znajdują się w kamienicach, często wyraźnie osłabiają sygnał. Na szczęście okazuje się, że dobry router da sobie radę z największym nawet obciążeniem (choć może potrzebować przy tym wsparcia)!

Artykuł sponsorowany.

Czytaj również: Depilacja laserowa – czy to jedyna metoda usuwania owłosienia w gabinecie medycyny estetycznej?

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.