Jak zostać rekruterem w branży IT?

Jak zostać rekruterem w branży IT?

IT jest jedną z tych branż, w których stale brakuje ludzi do pracy. Poszukiwani są zarówno specjaliści, jak i juniorzy, rozpoczynający karierę zawodową. Istotnym ogniwem w procesie wyboru i selekcji kandydatów do firm IT są rekruterzy. Jak zostać rekruterem branży IT? Od czego zacząć poszukiwanie pracy w tym zawodzie? Oto kilka podpowiedzi.

Rekrutacja w IT – jakie wyzwania?

Osoby, odpowiedzialne za nabory w IT, nie mają łatwego zadania. Nie maleje bowiem popyt na programistów, kadrę managerską i personel działów Customer Service. Liczba kandydatów, dysponujących stosowną wiedzą i doświadczeniem, jest zaś ograniczona. Rekruterzy IT muszą więc dokładać wszelkich starań, by wychwycić najbardziej obiecujące jednostki i doprowadzić do fazy rozmów i negocjacji warunków zatrudnienia.

Wybór atrakcyjnych ofert pracy dla specjalistów IT jest obecnie bardzo duży. Wykwalifikowani pracownicy bardzo krytycznie oceniają więc oferty pracodawców. Specjaliści działów HR w IT muszą więc wciąż szukać nowych metod dotarcia do najlepszych kandydatów. To zadanie wymaga kreatywności i umiejętności analitycznego myślenia. W procesach rekrutacyjnych nie wystarcza już bowiem znajomość specyfiki branży informatycznej. Prowadzenie naborów w IT coraz częściej przypomina bowiem kampanie marketingowe. Aby móc je pomyślnie zorganizować, rekruter powinien znać też podstawy psychologii i coachingu.

Praca w działach HR w sektorze IT – jak się przygotować?

Nie ma jednej, prostej odpowiedzi na postawione wyżej pytanie. Firmy i działy HR, obsługujące branżę IT w zakresie rekrutacji mają różne oczekiwania, związane z wykształceniem kandydatów. Najczęściej pracodawcy wymagają ukończenia szkół wyższych w zakresie zarządzania, psychologii, public relations lub administracji. Wielu specjalistów do spraw rekrutacji stanowią też osoby po studiach językowych (filologii angielskiej, niemieckiej itd.).

Praca IT w Łódzi – sprawdź oferty dla rekruterów IT!

Osoby, planujące związać przyszłość wyłącznie z branżą IT, powinny też mieć podstawową wiedzę z sektora IT. Znajomość specjalistycznych zagadnień jest bardzo istotna, w ten sposób uda się odpowiednio ocenić kandydatów do pracy, a do tego też rekruterzy mogą samodzielnie opracowywać zadania próbne. Na rynku funkcjonują też firmy, dla których liczą się jedynie praktyczne umiejętności rekruterów. W niektórych ofertach pracy w rubryce: wymagania, pracodawca zaznacza, że poszukuje osób z minimum 6-miesięcznym lub kilkuletnim stażem zawodowym.

Kluczowe kompetencje rekruterów w IT

Pozyskiwanie specjalistów do pracy w IT nigdy nie jest zadaniem łatwym. Dlatego też na rekruterach IT spoczywa ogromna odpowiedzialność, aby znaleźć osobę idealną do pracy i pasującą do danego zespołu. W praktyce oznacza to, że do pracy jak rekruter IT poszukiwane są osoby komunikatywne, empatyczne i asertywne. Wysoko cenieni są charyzmatyczni rekruterzy, umiejący prowadzić negocjacje.

Poszukujesz pracy w Łódzi? Zatem złóż CV i zdobądź wymarzoną pracę rekrutera!

Każdy projekt rekrutacyjny w IT wymaga zaangażowania i kreatywności. Specjalista do spraw rekrutacji musi znać realia rynku i potrafi tworzyć konkurencyjne oferty pracy. Bardzo ważną umiejętnością przyszłego rekrutera IT jest też perfekcyjna znajomość języka angielskiego. W branży często zdarzają się bowiem spotkania i video rozmowy z osobami anglojęzycznymi.

Podsumowanie

Praca w IT w dziale rekrutacji daje wiele perspektyw rozwoju. To atrakcyjne zajęcie, idealne dla osób komunikatywnych, mających wiedzę z zakresu public relations, IT i marketingu.

Reklama