Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Skutecznie!

Z księgi wieczystej dowiemy się, kto jest właścicielem danej nieruchomości i jakie prawa są z nią związane. Ten sądowy rejestr pozwoli nam więc poznać m.in. powierzchnię lokalu czy działki, dokładne dane właścicieli lub użytkowników wieczystych, związanie ograniczonymi prawami (jak prawo pierwokupu, odkupu, dożywotniego zamieszkania czy służebności) oraz obciążenie hipoteką.

Domniemywa się, że stan prawny nieruchomości, który został w księdze wieczystej ujawniony, jest zgodny z rzeczywistością: prawa zapisane w księdze zatem obowiązują, natomiast wykreślone z niej – nie obowiązują. Co szczególnie też istotne: według zasady jawności formalnej, dostęp do tych informacji może mieć każdy, bez względu na swój interes prawny. Treść interesującej księgi sprawdzić możemy m.in. poprzez stronę Ministerstwa Sprawiedliwości, upubliczniającą zdigitalizowane zbiory. Musimy jednak posiadać numer właściwej księgi wieczystej.

Co oznacza numer księgi wieczystej?

Numer księgi wieczystej jest zawsze unikalny i składa się z trzech części, które są od siebie oddzielone ukośnikiem. Jego pierwsza część (cztery znaki – dwie litery, cyfra, litera) jest skrótem kodu wydziału Sądu Rejonowego, odpowiedzialnego za prowadzenie odpowiedniej księgi – identyfikuje ona miejsce, w którym księga się znajduje. Druga część to osiem cyfr, które są nadane zgodnie z repozytorium ksiąg. W przypadku ksiąg, które zostały przeniesione do wersji elektronicznej, ich „stary” numer uzupełniono z przodu o zera (w takiej liczbie, by łącznie cyfr między ukośnikami znalazło się osiem). Ostatnia część to jedna, nadawana automatycznie cyfra, nazywana cyfrą kontrolną.

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Numer księgi z pewnością uzyskamy od właściciela nieruchomości, która nas interesuje. Jeżeli jest to jednak z różnych względów niemożliwe, możemy go otrzymać w inny sposób. Jeśli posiadamy podstawowe informacje, które pozwalają zidentyfikować daną nieruchomość (jak jej adres lub numer ewidencyjny działki), możemy zwrócić się z wnioskiem o wypis i wyrys z rejestru gruntów i budynków do Wydziału Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Starostwa Powiatowego. O odpis z księgi wieczystej możemy też wnioskować w Wydziale Ksiąg Wieczystych właściwego Sądu Rejonowego. W tych sytuacjach musimy posiadać określony interes prawny wobec nieruchomości – jej planowany zakup bardzo często nie jest wystarczającym uzasadnieniem.

Posiadając jednak podstawowe informacje o mieszkaniu czy działce, możemy też skorzystać np. z serwisu https://ksiegi-wieczyste-online.pl, który współpracuje z ministerialnym Podsystemem Dostępu do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych. Umożliwia on wyszukanie numeru księgi dzięki adresowi nieruchomości lub numerowi działki.

Więcej informacji o tym, jak znaleźć numer księgi wieczystej po adresie nieruchomości lub numerze działki, znajdziesz na stronie Ksiegiwieczyste.edu.pl.

Fot. Fotofolia. 

Reklama