Jak zadbać o bezpieczeństwo w świąteczne dni?

Jak zadbać o bezpieczeństwo w świąteczne dni?

policjanci Nowy Sącz

Zbliża się Wielkanoc. Świąteczny czas będzie jak zwykle pracowity dla policjantów. Funkcjonariusze zapowiadają wzmożone patrole zarówno w Nowym Sączu, jak i w powiecie nowosądeckim. Sami też pamiętajmy o kilku zasadach, które pozwolą zadbać o bezpieczeństwo nasze i innych, ale też uchronić nasz dobytek przed złodziejami.

Nad bezpieczeństwem mieszkańców Sądecczyzny i przybyłych gości będą czuwać policjanci drogówki i prewencji oraz nieumundurowani kryminalni. Ci ostatni zwrócą przede wszystkim uwagę na kieszonkowców i złodziei intensywnie działających w świątecznym okresie.

Poniżej zamieszczamy policyjne porady, a ponadto w galerii pod tekstem znajduje się grafika dotycząca bezpieczeństwa podczas przedświątecznych zakupów.

Dom

Jeśli wyjeżdżamy na święta, pamiętajmy, by dobrze zabezpieczyć dom, czy mieszkanie. Upewnijmy się, że starannie zamknęliśmy wszystkie okna, także te w piwnicy i w pomieszczeniach gospodarczych. Kluczy nie zostawiajmy w schowkach typu: pod wycieraczką, za doniczką lub za framugą drzwi. Są to miejsca doskonale znane złodziejom i w pierwszej kolejności przez nich sprawdzane. Kiedy wychodzimy wieczorem, dobrze jest zasunąć rolety czy zasłony i zostawić włączone światło, sprawiając pozory naszej obecności.

Co ważne – nie przechowujmy w domu znacznej ilości gotówki, ani cennych przedmiotów. O naszym wyjeździe nie informujmy w mediach społecznościowych. Tego typu portale są bazą wiedzy dla przestępców. Zdjęcia z podróży możemy opublikować już po naszym powrocie.

– W przypadku, gdy zorientujemy się, że padliśmy ofiarą złodzieja, należy niezwłocznie poinformować Policję. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy niczego nie dotykajmy i nie starajmy się przeglądać rzeczy, by ustalić, co zginęło, ponieważ w ten sposób ślady zostaną zatarte i utrudni to pracę Policji – zaznacza Aneta Izworska z KMP w Nowym Sączu.

Podróż

Podczas podróży musimy pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych uczestników ruchu. To ważne, by w samochodzie zapinać pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewozić w fotelikach. Policjanci przypominają też o zasadzie „wolniej oznacza bezpieczniej”. Ponadto samochody należy parkować w miejscach do tego przeznaczonych. Dla bezpieczeństwa, nie powinno się zostawiać w pojeździe wartościowych przedmiotów, jak torebka, telefon, czy laptop.

Od 7 do 10 kwietnia na drogach naszego regionu pojawi się większa liczba policyjnych patroli. Funkcjonariusze będą zwracać uwagę na popełniane przez kierowców wykroczenia, jak przekraczanie prędkości, wymuszanie pierwszeństwa, czy nieprawidłowy przejazd przez przejście dla pieszych. Będą też podejmować interwencje wobec osób kierujących po spożyciu alkoholu. Nawet niewielka ilość „procentów” wpływa na pogorszenie koncentracji i refleksu.

Piesi także powinni dbać o swoje bezpieczeństwo i np. przechodzić przez jezdnię w wyznaczonych miejscach. Wieczorem i w nocy dobrze jest mieć na sobie elementy odblaskowe.

– W ramach prowadzonych działań funkcjonariusze będą ułatwiać ruch pojazdów, szczególnie na głównych trasach oraz drogach wylotowych z Nowego Sącza i sądeckich miejscowości. W przypadku poważnych utrudnień w ruchu policjanci w miarę możliwości będą kierować pojazdy na drogi objazdowe oraz nadzorować poszczególne skrzyżowania, by nie dopuścić do ich blokowania – informuje Aneta Izworska.

Policjanci przypominają też, że 8 kwietnia w godzinach od 18:00 do 22:00 oraz w dniach 9 i 10 kwietnia od 8:00 do 22:00 obowiązują ograniczenia ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

Śmigus-dyngus

Sądeccy funkcjonariusze zwracają również uwagę na jedną z wielkanocnych tradycji – śmigus-dyngus. Apelują, by kultywować ją w granicach rozsądku i nie wylewać dużych ilości wody na przechodniów. Niebezpieczne jest też zrzucanie worków czy pojemników z wodą na przejeżdżające samochody.

– Tego typu zachowania mogą powodować zniszczenie mienia, naruszenie nietykalności cielesnej, a w skrajnych przypadkach uszkodzenie ciała. Przypominamy, że ich sprawcy narażają się na odpowiedzialność prawną, a także majątkową – policjanci mogą nałożyć mandat karny bądź skierować wniosek do sądu o ukaranie, a pokrzywdzony, w przypadku poniesionych strat materialnych, może dochodzić odszkodowania na drodze postępowania cywilnego – podkreśla Aneta Izworska z KMP w Nowym Sączu.

fot. KMP w Nowym Sączu

Czytaj też: Prąd. Wyłączenia przeszkodzą w świątecznych przygotowaniach?

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama