Jak wrócić do stanu ketozy na keto, gdy się z niego wypadnie?

Jak wrócić do stanu ketozy na keto, gdy się z niego wypadnie?

powrót do ketozy

Dieta ketogeniczna nie zawsze jest łatwa do utrzymania i każdemu zdarza się od czasu do czasu zjeść coś, czego nie powinien. Święta, wyjazdy czy spotkania z przyjaciółmi to wydarzenia, podczas których trudno jest rygorystycznie trzymać się swojego keto jadłospisu. Ale przerwa w stosowaniu diety nie musi oznaczać trwałego niepowodzenia. Dowiedz się, jakie są najlepsze sposoby na szybki i udany powrót do ketozy.

Powrót do stanu ketozy – ile to trwa?

Ketoadaptacja, czyli wejście w stan ketozy, to proces w czasie którego Twój organizm przechodzi przemianę metaboliczną – w celu uzyskania energii spala ciała ketonowe zamiast glukozy. Dlatego nie jest to przełącznik, który można włączać i wyłączać. Jednak dzięki odpowiedniemu planowi po wypadnięciu z ketozy można powrócić do niej w ciągu zaledwie dwóch lub trzech dni.

Oznaki, że potrzebny jest powrót do ketozy

Niektórzy ludzie mogą tolerować więcej węglowodanów niż inni, zwłaszcza jeśli dieta keto jest już stosowana od dłuższego czasu. Jeśli jesteś jedną z takich osób, może się okazać, że mimo zjedzenia czegoś nieodpowiedniego nadal jesteś w ketozie. Oto oznaki, które pomogą Ci stwierdzić czy faktycznie wypadłeś ze stanu ketozy:

  • wysoki poziom cukru we krwi,
  • intensywny apetyt na cukier,
  • wzdęcia,
  • zmęczenie, problemy z koncentracją, drażliwość,
  • objawy keto grypy.

Jak wrócić do stanu ketozy?

Jeśli doświadczasz powyższych symptomów, konieczny będzie powrót do stanu ketozy. Na szczęście jest kilka sposobów, które z pewnością Ci to ułatwią.

Post przerywany

Post przerywany to zdrowy i skuteczny sposób na wykorzystanie zapasów glikogenu, które zgromadziły się w Twoim organizmie gdy wypadłeś z ketozy. Już teraz przeprowadzasz krótki post każdej nocy, kiedy śpisz, od kolacji do śniadania. Aby rozpocząć post przerywany, po prostu przedłuż to okno. Na przykład, możesz wybrać lunch jako pierwszy posiłek dnia (zamiast śniadania) albo spróbować pominąć kolację. Większość postów trwa od 13 do 18 godzin, ale niektóre osoby próbują postu 24- albo 48-godzinnego.

Zadbaj o dobre nawodnienie

Podczas powrotu do diety keto ważne jest zwiększenie spożycia wody. Ponieważ zużywasz zapasy glikogenu, Twój organizm będzie wypłukiwał wodę, zamiast ją zatrzymywać. Zamiast ryzykować odwodnienie i bóle głowy, pij dużo wody, aby ją zastąpić. Zwiększając spożycie płynów pamiętaj o tym, by zwracać uwagę na elektrolity.
Jedz słone keto przekąski, takie jak prażone migdały, pepperoni lub oliwki. Możesz także popijać rosół.

Wykonaj trening siłowy

Trening z ciężarkami to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się wszystkich węglowodanów i cukru, które właśnie zjadłeś. Twój organizm wykorzysta rezerwy węglowodanów, by dostarczyć mięśniom potrzebnego paliwa. Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzać z intensywnością treningu. Przetrenowanie zmusi Twój organizm do uwolnienia hormonów stresu. Mogą one podnieść poziom cukru we krwi, spowodować utratę masy mięśniowej i znacznie utrudnić osiągnięcie ketozy.

Zawsze, gdy jesteś głodny, sięgaj po tłuszcz

Aby zapobiec apetytowi na cukier i węglowodany, podczas powrotu do ketozy należy trzymać się wysokotłuszczowych posiłków i przekąsek. Twój keto jadłospis powinien w około 70-80% składać się właśnie z tłuszczów. Wysokotłuszczowe posiłki zwiększają sytość i hamują apetyt. Dlatego spożywanie pokarmów bogatych w ten składnik pomoże Ci zmniejszyć uczucie głodu i szybciej wrócić do ketozy.

 

Artykuł partnera.

Przeczytaj również: Kolejna metamorfoza w Centrum Dietetycznym Naturhouse w Nowym Sączu! Poznaj historię Krzysztofa!

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Ewa Novel tuż przed finałem Szansy na sukces

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.