Jak poprawnie oświetlić łazienkę?

Aranżacja łazienki to wymagające zadanie, ponieważ musimy pamiętać zarówno o jej estetyce, jak i funkcjonalności. W przypadku oświetlenia liczy się nie tylko to, jaką lampę kupimy, ale również jak ją umieścimy, jaką barwę światła mają wybrane żarówki, a także czy główne źródło ma jeszcze jakieś wsparcie w postaci dekoracyjnego czy punktowego oświetlenia. Jak poprawnie oświetlić łazienkę? Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu i wybieraniu oświetlenia do tego pomieszczenia?

  1. Funkcjonalne oświetlenie łazienki – czyli jakie?
  2. Główne oświetlenie łazienkowe – na czym się skupić?
  3. Oświetlenie dekoracyjne i oświetlenie lustra – o czym pamiętać?

Funkcjonalne oświetlenie łazienki – czyli jakie?

Wybierając oświetlenie do łazienki możemy skupić się nie tylko na tym, by pełniło ono funkcję użytkową. Odpowiednie zastosowanie światła może sprawić, że uzyskamy bardzo przyjemną atmosferę, która będzie sprzyjać długim kąpielom i relaksowi. Zanim jednak przejdziemy do detali, warto zdecydować się na dobrej jakości lampę sufitową, jak na przykład markslojd larry, dzięki której w całym pomieszczeniu będzie dość jasno, by można było bez problemu wykonać niezbędne czynności kosmetyczne. Gdy już zadbamy o ten aspekt, możemy “zaszaleć” z innymi świetlnymi dodatkami, które dodadzą naszej łazience uroku.

Główne oświetlenie łazienkowe – na czym się skupić?

Dobrze dobrane oświetlenie ogólne to takie, przy którym możemy swobodnie wykonać dowolne czynności i nie mamy poczucia, że jest zbyt ciemno ani nie odczuwamy dyskomfortu z tym związanego. Pomysłem godnym uwagi jest wybór ciepłej, żółtej barwy światła, ponieważ jest ona najbardziej zbliżona do światła słonecznego i jednocześnie najmniej męczy nasz wzrok. Lampa główna powinna być umieszczona na suficie, w takim miejscu, by światło mogło swobodnie dotrzeć w każdy zakątek łazienki. Natężenie światła również jest istotne – najlepiej, aby nie było mniejsze niż 500 lumenów.

Oświetlenie dekoracyjne i oświetlenie lustra – o czym pamiętać?

Wybierając dodatkowe źródła światła możemy już nieco bardziej pokombinować z formą i nastrojem. Punktowe oświetlenie łazienki pozwala na uzyskanie ciekawej atmosfery, dzięki której może być nam łatwiej odpocząć po całym dniu pracy i wyzwań. W ten sposób jesteśmy w stanie także podkreślić niektóre strefy w pomieszczeniu, jak na przykład przestrzeń nad kabiną prysznicową czy okolice lustra – docenią to szczególnie osoby, które korzystają z niego do wykonania makijażu czy innych bardziej precyzyjnych zabiegów kosmetycznych.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.