Jak kneblowano ludzi w PRL czyli… intelektualna przygoda w piwnicach biblioteki

Jak kneblowano ludzi w PRL czyli… intelektualna przygoda w piwnicach biblioteki

Sądeczanie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Błażejem Torańskim – dziennikarzem, publicystą, redaktorem naczelnym portalu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz autorem książek, z których ostatnia, opatrzona tytułem Knebel. Cenzura w PRL-u była pretekstem do tego, aby porozmawiać w Nowym Sączu o cenzurze. Autor opowiadał o tym, co skłoniło go do pracy nad książką oraz o faktach i anegdotach związanych z tematem.

Zdecydowałem się na napisanie tej książki dlatego, że temat  cenzury jest w Polsce bardzo słabo znany. Testowałem tę znajomość na moich koleżankach i kolegach dziennikarzach.  Plamy z naszej historii wcale nie zostały wywabione. Miliony Polaków nie wiedziało i nie wie nadal, że cenzurowane było wszystko. Ludzie nie zdają sobie sprawy z mechanizmów działania cenzury. Cenzurowano spektakle teatralne, kabaretowe, nekrologi, a nawet instrukcje obsługi maszyn, pralki „Frani” czy etykiety na słoikach z dżemem – mówił Błażej Torański

Spotkanie było okazją do ciekawej dyskusji, podczas której przytoczono wiele przykładów tego jak działa cenzura w Polsce. Sporo uwagi poświęcono również historii cenzury w dziejach całej cywilizacji ludzkiej.

Spotkanie w zabytkowych piwnicach Sądeckiej Biblioteki Publicznej poprowadził Wojciech Molendowicz- redaktor naczelny Dobrego Tygodnika Sądeckiego.

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama