Ilość śmieci zaskoczyła wszystkich. Sprzątanie Starego Cmentarza zakończone sukcesem

Ilość śmieci zaskoczyła wszystkich. Sprzątanie Starego Cmentarza zakończone sukcesem

Butelki i puszki po alkoholu, opakowania po słodyczach i papierosach, a nawet ubrania i buty – nikt się nie spodziewał, że na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu zalega aż tak duża ilość śmieci. Podczas sobotniej akcji sprzątania w ciągu godziny zebrano aż 17 worków.

Fundacja Nowe Kierunki zorganizowała sprzątanie starej sądeckiej nekropolii już po raz trzeci. Jesienią 2020 roku i wiosną 2021 zebrano po kilka worków śmieci. Wtedy ze względu na obowiązujące obostrzenia sprzątaniem zajmowali się tylko wolontariusze fundacji. Tym razem do akcji mógł dołączyć każdy i w sobotę na Starym Cmentarzu pojawiło się ponad 20 osób.

Na koniec zapalono znicze na grobach sądeczan, którzy spoczęli tam lata temu.

– Z przykrością muszę stwierdzić, że część osób traktuje Stary Cmentarz, jak wysypisko. Tymczasem jest to miejsce spoczynku sądeczan, którzy pochowani zostali tu w XIX wieku. Byli to burmistrzowie Nowego Sącza, samorządowcy, lekarze, ludzie kultury, a także powstańcy listopadowi i styczniowi – zaznacza Bartosz Niemiec, wolontariusz fundacji Nowe Kierunki i organizator akcji.

Jak przypominają przedstawiciele fundacji, nekropolia przy ulicy Jagiellońskiej służyła mieszkańcom Nowego Sącza przez 100 lat do 1885 roku. Potem cmentarz był sukcesywnie zmniejszany, a obecnie zajmuje powierzchnię 1 hektara wokół zabytkowego kościółka. Przetrwało około 40 nagrobków, a wolontariusze fundacji Nowe Kierunki planują ich odrestaurowanie. Stronę internetowej zbiórki na ten cel znajduje się TUTAJ. Ponadto, pieniądze na renowację zbierane będą podczas kwesty na Starym Cmentarzu – 31 października i 1 listopada – o ile pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna.

fot. Paulina Kurnyta-Ciapała

Czytaj też: Prąd. Wyłączenia w najbliższym tygodniu w naszym regionie