Pierwsze rozdanie Polskiego Ładu na Sądecczyźnie

Pierwsze rozdanie Polskiego Ładu na Sądecczyźnie

Prawie dwa miliardy zł trafią do małopolskich samorządów w ramach pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład – poinformował w poniedziałek wojewoda Łukasz Kmita. Wojewoda doprecyzował, że „łączna kwota wsparcia, jakie otrzymają małopolskie samorządy to 1 mld 915 mln zł”. Dziś ogłoszono decyzje o dofinansowaniu konkretnych przedsięwzięć, również na Sądecczyźnie. Przykładowo Muszyna otrzyma 4,5 mln zł na inwestycje w infrastrukturę turystyczną nad Popradem, Nawojowa – 5,3 mln za budowę centrum kultury, Gródek nad Dunajcem – 5,4 mln.  na zagospodarowanie turystyczno – rekreacyjne brzegów akwenu, Nowy Sącz – 5 mln. na budowę boiska w Zawadzie. Najwięcej wniosków o dofinansowania dotyczyło jednak dróg.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość dofinansowania jest zależna od obszaru, w którym mieści się planowana inwestycja.

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda jednostka samorządu mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie.

Gros inwestycji planowanych do realizacji w ramach programu dotyczy dróg lokalnych. „Najwięcej potrzeb samorządowcy mają właśnie w tym zakresie. Na wiosnę przyszłego roku Polska będzie wielkim placem budowy dróg lokalnych, dróg gminnych często w bardzo małych miejscowościach. Na ten cel zostanie przeznaczone kilka miliardów złotych” – zaznaczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda dodając, że na wiosnę przyszłego roku Polska będzie wielkim placem budowy dróg lokalnych i gminnych.

Za kilka tygodni rozpocznie się kolejny nabór rządowego programu

Pełna list zadań z rządowym dofinansowaniem dostępna jest – TUTAJ .

źródło: PAP, www.malopolska.pl

Share on twitter
Share on facebook