III Sądeckie Dni Literatury – przekrój nagradzanych i docenianych pisarzy

III Sądeckie Dni Literatury – przekrój nagradzanych i docenianych pisarzy

Za nami pierwsze zorganizowane na tak dużą skalę wydarzenie literackie w mieście. Wprawdzie to już III Sądeckie Dni Literatury, ale pierwszy raz część tego całorocznego wydarzenia zorganizowana została w postaci dwudniowego festiwalu literackiego. Tematyka skupiała się wokół nagród literackich. Miłośnicy książek i czytelnictwa odpowiedzieli na zaproszenie Sądeckiej Biblioteki Publicznej i tłumnie uczestniczyli w spotkaniach – począwszy od dzieci, przez młodzież, na dorosłych osobach kończąc.

Impreza rozpoczęła się rankiem 9 czerwca br. spotkaniem dla dzieci z Katarzyną Ryrych. Nie zabrakło opowieści o codziennym życiu i problemach, z którymi borykają się dorastające dzieci – pisarka słynie z książek poruszających istotne dla starszych dzieci tematy. Po krótkiej przerwie rozpoczął się panel dyskusyjny o nagrodach literackich, w którym wzięli udział nagradzani autorzy: Barbara Sadurska, Wojciech Bonowicz i prof. Wojciech Kudyba. Rozmowę prowadziła dr Anna Marchewka. Pierwszy dzień literackiego święta w Nowym Sączu zakończyło spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem. Z powodu chwilowego załamania się pogody przeniosło się z płyty Rynku do Sali ratuszowej. Miłośników reportaży nie przestraszyło oberwanie chmury i licznie wysłuchali opowieści o niecodziennych wyprawach w odległe kraje w charakterystycznym dla pisarza stylu „błąkającego się psa”. Wątek o szamanizmie – temacie najnowszej książki pisarza – oczarował nawet wprawionych podróżników.

Kolejny dzień rozpoczął się spotkaniem dedykowanym dla młodzieży – rozmową z Łukaszem Orbitowskim, którego zarówno pisarstwo jak i nietuzinkowa osobowość szczerze zainteresowały młodych ludzi, o czym świadczyły liczne pytania zarówno o szczegóły literackiej twórczości jak i z życia osobistego pisarza. Joanna Bator opowiedziała o swych zainteresowaniach japońską kulturą, a Czesław Mozil zgromadził na płycie Rynku publiczność, która nie zawiodła się oczekiwaniami – były łzy śmiechu ale i głęboka refleksja nad współczesnymi problemami społecznymi. Cykl spotkań z literaturą zakończył się w piątek wieczorem, pozostawiając uczestników z nowo nabytą w trakcie spotkań weekendową lekturą.

Wszystkie spotkania kończyła długa kolejka fanów po autograf. Książki można było zakupić w stosikach reklamowych wydawców i księgarzy, którzy towarzyszyli głównym obchodom III Sądeckich Dni Literatury. W spotkaniach uczestniczyła Magdalena Sipowicz, która tłumaczyła wydarzenia na Polski Język Migowy, dzięki czemu były one dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

III Sądeckie Dni Literatury to zadanie, na które Sądecka Biblioteka Publiczna otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.