III Sądeckie Dni Literatury – przekrój nagradzanych i docenianych pisarzy

III Sądeckie Dni Literatury – przekrój nagradzanych i docenianych pisarzy

Za nami pierwsze zorganizowane na tak dużą skalę wydarzenie literackie w mieście. Wprawdzie to już III Sądeckie Dni Literatury, ale pierwszy raz część tego całorocznego wydarzenia zorganizowana została w postaci dwudniowego festiwalu literackiego. Tematyka skupiała się wokół nagród literackich. Miłośnicy książek i czytelnictwa odpowiedzieli na zaproszenie Sądeckiej Biblioteki Publicznej i tłumnie uczestniczyli w spotkaniach – począwszy od dzieci, przez młodzież, na dorosłych osobach kończąc.

Impreza rozpoczęła się rankiem 9 czerwca br. spotkaniem dla dzieci z Katarzyną Ryrych. Nie zabrakło opowieści o codziennym życiu i problemach, z którymi borykają się dorastające dzieci – pisarka słynie z książek poruszających istotne dla starszych dzieci tematy. Po krótkiej przerwie rozpoczął się panel dyskusyjny o nagrodach literackich, w którym wzięli udział nagradzani autorzy: Barbara Sadurska, Wojciech Bonowicz i prof. Wojciech Kudyba. Rozmowę prowadziła dr Anna Marchewka. Pierwszy dzień literackiego święta w Nowym Sączu zakończyło spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem. Z powodu chwilowego załamania się pogody przeniosło się z płyty Rynku do Sali ratuszowej. Miłośników reportaży nie przestraszyło oberwanie chmury i licznie wysłuchali opowieści o niecodziennych wyprawach w odległe kraje w charakterystycznym dla pisarza stylu „błąkającego się psa”. Wątek o szamanizmie – temacie najnowszej książki pisarza – oczarował nawet wprawionych podróżników.

Kolejny dzień rozpoczął się spotkaniem dedykowanym dla młodzieży – rozmową z Łukaszem Orbitowskim, którego zarówno pisarstwo jak i nietuzinkowa osobowość szczerze zainteresowały młodych ludzi, o czym świadczyły liczne pytania zarówno o szczegóły literackiej twórczości jak i z życia osobistego pisarza. Joanna Bator opowiedziała o swych zainteresowaniach japońską kulturą, a Czesław Mozil zgromadził na płycie Rynku publiczność, która nie zawiodła się oczekiwaniami – były łzy śmiechu ale i głęboka refleksja nad współczesnymi problemami społecznymi. Cykl spotkań z literaturą zakończył się w piątek wieczorem, pozostawiając uczestników z nowo nabytą w trakcie spotkań weekendową lekturą.

Wszystkie spotkania kończyła długa kolejka fanów po autograf. Książki można było zakupić w stosikach reklamowych wydawców i księgarzy, którzy towarzyszyli głównym obchodom III Sądeckich Dni Literatury. W spotkaniach uczestniczyła Magdalena Sipowicz, która tłumaczyła wydarzenia na Polski Język Migowy, dzięki czemu były one dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

III Sądeckie Dni Literatury to zadanie, na które Sądecka Biblioteka Publiczna otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama