Grybów. Wichura zniszczyła samochody, więc wszystkie drzewa wycięto w pień

Grybów. Wichura zniszczyła samochody, więc wszystkie drzewa wycięto w pień

Grybów, uszkodzone pojazdy, wycinka drzew, Bazylika Mniejsza, parking

Początkiem stycznia wichura doprowadziła do poważnych zniszczeń na parkingu parafialnym w Grybowie. W skutek silnego wiatru z korzeniami został wyłamany dwuodnogowy jesion, który spadł wprost na zaparkowane pojazdy. Na szczęście w momencie zdarzenia nikogo nie było w samochodach. Teraz wszystkie duże drzewa, rosnące na skarpie pod Bazyliką Mniejszą pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie, zostały ścięte.

Na parkingu, który znajduje się tuż przy głównym przystanku autobusowym, a należy do grybowskiej parafii, mieszkańcy Sądecczyzny nierzadko zostawiają samochody i przesiadają się do autobusów. Przestanek autobusowy znajduje się w sąsiedztwie placu, więc przesiadka na komunikację zbiorową, to idealne rozwiązanie, by bardziej ekonomicznie dojeżdżać do pracy. Pojazdy nierzadko stoją cały dzień. 5 stycznia na właścicieli samochodów czekała przykra niespodzianka. Tuż po godzinie 16:00 jesion spadł na pięć samochodów osobowych, w tym jeden niszcząc doszczętnie. Na miejscu pracowało łącznie dziesięciu strażaków a działania trwały około 2 godziny.

Grybów, uszkodzone pojazdy, wycinka drzew, Bazylika Mniejsza, parking

– Zdarzenie miało miejsce na parkingu, który jest własnością parafii. Drzewo przewróciło się na zaparkowane samochody. Były to odpowiednio: dwa auta marki Audi (red. A4 i A6) Fiat Panda, Toyota Yaris oraz Subaru Impreza. Na szczęście w samochodach nikt nie przebywał. Na miejscu pojawiła się załoga JRG 1 Nowy Sącz oraz OSP Grybów Biała Wyżna. Straty sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych – mówił wówczas dyżurny PSP Nowy Sącz w rozmowie z naszą redakcją. O zdarzeniu informowaliśmy w artykule: Żywioł dał o sobie znać w Grybowie. Olbrzymie zniszczenia i straty (zdjęcia, film)

Grybów, uszkodzone pojazdy, wycinka drzew, Bazylika Mniejsza, parking

Po zdarzeniu parking został zabezpieczony strażackimi taśmami, gdyż istniało prawdopodobieństwo, że wichura powali kolejne drzewa porastające skarpę pod kościołem, Finalnie wszystkie duże drzewa zostały ścięte, było ich około dziesięć. Pozostały jedynie niewielkie iglaki.

Fot. N. Sekuła/
OSP Grybów-Biała (3)