GRAJDÓŁ FESTIWAL 2023. Bookujcie, póki czas! [ZAPOWIEDŹ]

GRAJDÓŁ FESTIWAL 2023. Bookujcie, póki czas! [ZAPOWIEDŹ]

Tak, 15 czerwca 2023 zbliża się wielkimi krokami, tak więc już najwyższy czas, by zacząć lansować medialnie najdziksze wydarzenie muzyczno-społeczne w Polsce. Nie nagłaśniamy sprawy z czystej kurtuazji, bo wypada. Kto był ten wie jak było, kto nie był, ten być może przeczytał naszą relację w temacie zeszłorocznej edycji (jeżeli nie, to zawsze można nadrobić temat, klikając TUTAJ). I choć sam tekst nawet w promilu nie oddaje festiwalowego „dziania się”, z redakcyjnej strony powiedzieć możemy tyle, że Grajdół Festiwal 2022 konkretnie przeorał nasze wyobrażenia na temat samej imprezy i okazał się fantastycznym doświadczeniem na niemal każdym możliwym poziomie.

Jako człowiek, który nie raz miał przyjemność uczestniczyć w festiwalach o różnym charakterze, co bywa przeważnie fantastycznym przeżyciem, ale i ostrą harówką – szczególnie wtedy, gdy wydarzenia samego w sobie nie można wpisać jedynie w rama rasowego uczestnictwa, ale również, a może przede wszystkim – publicystycznych zobowiązań, doznałem osobliwych rewelacji, swoistego déjà vu, że gdzieś-już-to-kiedyś widziałem, z drugiej – było to na tyle interdyscyplinarne, na tyle wszystko wszędzie naraz, że nie miało prawa zdefiniować w pełni jakiegokolwiek wydarzenia, które rozegrało się na mojej osi czasu. I pomimo tego, że od ostatniej edycji mija już prawie rok, obrazy są nadal ostre, kolory żywe, a wspomnienia czytelne. To o czymś świadczy. To się ceni.

Stąd i z tego miejsca i chórem z organizatorami, czyli nadekipą Fundacji KarpatArt, zapraszamy wszystkich spragnionych muzycznych i okołomuzycznych wrażeń na trzecią odsłonę najfajniejszego w kategorii „dzikość” festiwalu w Polsce. Jako portal i patronat w jednym oczywiście będziemy tam, by możliwie najwierniej oddać fenomen tego über-nietuzinkowego wydarzenia. W żadnym wypadku nie zdajemy się na siebie, ale przytaczamy feedback i na jego kanwie budujemy zwiastun tego, co nastąpi, a odbędzie się pod hasłem SĄSIEDZTWA. Według zapowiedzi wszech-szumilasu podczas edycji 2023 poruszona zostanie tematyka pogranicza kulturowego, zarówno lokalnego, jak i występującego w najróżniejszych zakątkach świata; rozumianego dosłownie i metaforycznie. Zapowiadają się aż cztery pełne dni relaksu, wybornej zabawy, odkryć muzycznych (i innych), inspirujących spotkań i angażujących warsztatów, przepięknych zachodów słońca i wschodów również. Przewidywane są pląsy do samego rana, śpiewy przy ognisku, dużo pysznego jedzenia – a to wszystko w najmilszym towarzystwie i najpiękniejszym z miejsc.

À propos. Organizatorzy nie zmieniają Beskidu, ale zmieniają szczyt. Nie zmieniają klimatu, ale stają się bardziej „accessible”. Poprzez zmianę dotychczasowej miejscówki z Chatki Magóry na Bacówkę nad Wierchomlą, Grajdół staje się bardziej dostępny, ale wciąż zachowuje kameralny klimat dzikiej imprezy z dala od cywilizacji. W tym roku będzie można wdrapać się na miejsce szlakiem, a jeśli nogi odmówią posłuszeństwa, w dotarciu dopomoże wyciąg krzesełkowy. Jak zapewniają organizatorzy, miejsca będzie dużo i starczy dla każdego. Kto miał przyjemność odwiedzić Bacówkę, ten wie, że widok na Tatry spod chaty zapiera dech w piersiach. Okolica zachęca do eksplorowania, odkrywania i poznawania z bliska piękna przyrody Beskidów. I to właśnie będziemy robić wspólnie – inaczej się nie da.

Nie ma co się zastanawiać, tylko bookować bilety/karnety na 3. edycję Grajdół Festiwal (póki co jeszcze są) – cztery dni uczty dla zmysłów, umysłu i ciała. Wyjątkowa selekcja najciekawszej muzyki młodej sceny, spotkania z ludźmi ze świata literatury, publicystyki i nauki. To naturalne miejsce spotkań uczestników z prelegentami i artystami. Tutaj po raz kolejny zatrą się granice, a wspólne doświadczenia i działania zachęcą do wymiany poglądów.

Na koniec nie pozostaje nic innego, jak przekazać Wam garść informacji w temacie, czyli to-i-jeszcze-więcej, które znajdziecie na:

Fot. Sebastian Woropaj, Weronika Borkowska i Wojciech Janoszka