GORLICE. Zakonnik krzywdził chłopców, których wcześniej molestował inny ksiądz

Do Sądu Rejonowego w Gorlicach wpłynął akt oskarżenia przeciwko zakonnikowi, który zdaniem prowadzących śledztwo - dopuścił się czynów o charakterze pedofilskim. Z akt postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Nowym Sączu wynika, że Jarosław O. trzykrotnie popełnił przestępstwo przeciwko wolności seksualnej na szkodę trzech różnych osób.

"Jedno z nich to przestępstwo (...) polegające na doprowadzeniu przemocą do poddania się tzw. innym czynnościom seksualnym, jak również wykonaniu takich czynności. Drugie przestępstwo (...) zostało popełnione poprzez nadużycie stosunku zależności występującego między kapłanem, a lektorem i doprowadzenie w ten sposób do obcowania płciowego w formie stosunku oralnego. Oba powyższe przestępstwa zostały popełnione w październiku 2009 r. Wreszcie trzecie przestępstwo, popełnione w lutym 2012 r., polegało na wykorzystaniu bezradności pokrzywdzonego wynikającej z jego upojenia alkoholowego i doprowadzeniu go do poddania się innej czynności seksualnej...." - czytamy w komunikacie nowosądeckiej prokuratury.

Wszystkie wymienione sprawy wyszły na jaw przy okazji śledztwa w sprawie czynów pedofilskich, o które został oskarżony inny duchowny - Marian W., wikary i proboszcz w kilku parafiach naszego regionu, między innymi w Szalowej (powiat gorlicki, gmina Łużna) i w Kiczni (powiat nowosądecki, gmina Łącko). Jak się okazało - niektórzy chłopcy skrzywdzeni przez księdza Mariana W. byli później wykorzystywani przez zakonnika Jarosława O.

Marian W. popełnił czyny o charakterze pedofilskim na szkodę 22 chłopców, jednak postępowanie dotyczące połowy z nich zostało umorzone ze względu na przedawnienie. "W przypadku trzech pokrzywdzonych działania oskarżonego doprowadziły do powstania u nich przewlekłego zespołu stresu pourazowego" - informują sądeccy prokuratorzy.

O finale śledztwa w sprawie czynów Mariana W. pisaliśmy w poniższym tekście:

 

Wykorzystał seksualnie 22 ministrantów, a odpowie za 11. Akt oskarżenia przeciwko proboszczowi sądeckiej i gorlickiej parafii trafił do sądu

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.