Sądecka PWSZ produkuje przyłbice dla medyków

Sądecka PWSZ produkuje przyłbice dla medyków

Sadecka Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa pomoże zadbać o bezpieczeństwo medyków z naszego regionu. Sprzęt do szybkiego prototypowania, zakupiony na potrzeby Instytutu Technicznego teraz okazał się być na wagę życia. Kilka najnowocześniejszych w regionie drukarek 3D rozpoczęło produkcję przyłbic dla szpitali w Nowym Sączu, Limanowej, Gorlicach, Krynicy, Limanowej oraz dla Centrum Uniwersyteckiego w Krakowie.

Pracownicy dydaktyczni uczelni, laboranci, pracownicy administracji i studenci Instytutu Technicznego pracują bez wytchnienia. Są w stanie wyprodukować kilkadziesiąt sztuk przyłbic tygodniowo. Rektor przekazał również środki finansowe na ten cel.

Zapotrzebowanie personelu medycznego na sprzęt ochronny jest duże. W Instytucie Technicznym mamy zaplecze, które pozwala na produkcję przyłbic zabezpieczających twarz przed osiadaniem na niej wirusa drogą kropelkową – informuje Tomasz Zacłona, rzecznik PWSZ. – W ciągu kilku dni opracowaliśmy podstawowe założenia projektu i produkcja ruszyła.

Pomysłodawcą inicjatywy jest Nikodem Bulanda, który kiedyś studiował w sadeckiej PWSZ, a teraz jest pracownikiem Instytutu Technicznego. Jego pomysł spotkał się z aprobatą rektora uczelni Mariusza Cygnara i tak rozpoczęła się produkcja masek ochronnych, które być może uratują zdrowie lub życie wielu ludzi. I mowa tutaj nie tylko o bezpieczeństwie ratowników i personelu, ale także o tym, ile osób każdy z nich jest w stanie uratować kogoś będąc zdolnym do pracy.

Nasza uczelnia kształci pielęgniarki na studiach I i II stopnia, a także ratowników medycznych. Wielu z naszych absolwentów stanowi dzisiaj kadrę szpitalną i działa na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Czujemy się za nich odpowiedzialni i chcemy im pomóc najlepiej jak tylko potrafimy. Bez bezpiecznego personelu medycznego tej walki nie wygramy – mówi Mariusz Cygnar, rektor PWSZ.

Sądecka uczelnia zwraca się również z prośbą do wszystkich osób – studentów oraz chętnych mieszkańców miasta i regionu posiadających prywatne drukarki 3d, aby w miarę możliwości również zaangażowali się w akcję.

To nie jedyna akcja PWSZ w ramach walki z koronawirusem. W ostatnim czasie zakończyły sięnie odpłatne badania zrealizowane przez pracownika Instytutu Technicznego Sławomira Jurkowskiego w laboratoriach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu dla firmy Vitberg. Wykonano pomiary materiałów tekstylnych oraz włókniny do produkcji maseczek ochronnych. Badania polegały na zmierzeniu wielkości porów w dostarczonych materiałach w różnych konfiguracjach.

Przeprowadzono także pomiary prototypowych maseczek ochronnych wykonanych z różnych materiałów przy wykorzystaniu mikroskopu pomiarowego CarlZeiss oraz badania porównawcze z wykorzystaniem mikroskopów laboratorium bioniki Instytutu Technicznego i oprogramowania Breasser MicroCamLab II. Firma Vitberg wykorzystując wspomniane badania wyprodukowała i wprowadziła na rynek trzy wysokiej jakości produkty: 5-warstwową maseczkę jednorazową, 5 warstwową maseczkę z osłoną oczu oraz  3-warstową maseczkę wielokrotnego użytku nadającą się do prania- informuje uczelnia.

KORONAWIRUS RAPORT – 2 KWIETNIA

WAŻNE! ZUS OD DZIŚ PRZYJMUJE WNIOSKI O ZWOLNIENIE ZE SKŁADEK. POBIERZ WNIOSEK!

JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ WIELKI TYDZIEŃ? JEST DEKRET BISKUPA

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama