Zielony zakątek Gorlic będzie piękniejszy

Zielony zakątek Gorlic będzie piękniejszy

Park Miejski im. Wojciecha Biechońskiego to jeden z najstarszych i najpiękniejszych zespołów parkowych w Polsce. Przyrodnicza perełka w widłach rzek Ropy i Sękówki zostanie poddana gruntownej rewitalizacji, na którą zarząd województwa przeznaczył ponad 2,2 mln zł.

Założony na przełomie XIX i XX wieku park miejski w Gorlicach zajmuje powierzchnię ok. 24 hektarów. W dużej części zlokalizowany jest na zalesionych zboczach Góry Parkowej. Jego dolna część ma charakter spacerowy. Można tu podziwiać 150-letnie drzewa, głównie iglaste. Nie brakuje egzotycznych okazów.

W parku znajduje się kilka pomników między innymi obelisk z popiersiem założyciela parku, Pomnik Niepodległości z rzeźbą Orła Białego, pomnik Kazimierza Pułaskiego oraz rzeźba dedykowana zakochanym – przytulone niedźwiadki.

Prace, które potrwają do 30 listopada przyszłego roku obejmą przebudowę alejek parkowych oraz kładki nad Ropą. Nową nawierzchnię zyskają chodniki i plac pod sceną, a pomniki zostaną wyeksponowane dzięki podświetleniu. Pojawią się też nowe ławki, stojaki na rowery, gabloty, zegary i toalety. Rozbudowany zostanie plac zabaw dla dzieci.

Koszt zaplanowanych prac to 2,96 mln zł. Umowę gwarantującą przyznanie dofinansowania podpisali w środę, 15 marca, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys i burmistrz Gorlic Rafał Kukla.

***

Park miejski w Gorlicach założony został w 1887 roku przez Wojciecha Biechońskiego i nazwany jego imieniem. Wojciech Biechoński (1839–1926)  rozpoczął kanalizację Gorlic, założył tutaj pierwsze przedszkole, przyczynił się do wybudowania szpitala powszechnego oraz założył park, któremu dziś patronuje. Szczególnie doceniał znaczenie rekreacji, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Długo zastanawiał się nad możliwością wykorzystania Lasku Sokolskiego, odwiedzanego przez mieszkańców Gorlic pomimo niezadowolenia właściciela. Postanowił go kupić, odpowiednio urządzić i przeznaczyć do użytkowania mieszkańcom w sposób, jaki sam sobie wyobrażał. (źródło: www.parki.org.pl)

 

fot. www.malopolska.pl

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.