Gmina Łososina Dolna. Pijany mknął ponad 120 km/h

Gmina Łososina Dolna. Pijany mknął ponad 120 km/h

Jechał ponad 120 km/h w terenie zabudowanym, ale to nie jedyne, co miał na sumieniu. Kierowcę Volkswagena zatrzymali kilka dni temu policjanci sądeckiej grupy SPEED. Mężczyzna za swoje przewinienia odpowie przed sądem.

Około godziny 16.00 funkcjonariusze prowadzili kontrolę prędkości na terenie gminy Łososina Dolna. Ich uwagę zwrócił bardzo szybko jadący Volkswagen.

– Pomiar wskazał 122 km/h, podczas gdy dopuszczalna prędkość, z uwagi na teren zabudowany, wynosiła 50 km/h. Funkcjonariusze natychmiast zatrzymali kierowcę do kontroli drogowej – informuje Aneta Izworska z KMP w Nowym Sączu.

Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym mężczyzna został ukarany mandatem. Na jego konto trafiło też 10 punktów karnych, a policjanci elektronicznie zatrzymali mu prawo jazdy. Ponadto okazało się, że nadmierna prędkość to nie jedyne przewinienie tego kierowcy. Kiedy sprawdzono jego trzeźwość, wyszło na jaw, że w organizmie ma niemal 1 promil alkoholu. Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem i mężczyzna odpowie za to przed sądem.


Jak informują policjanci, za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:

·         grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),

·         zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,

·         świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 tys. zł do 60 tys. zł,

·         jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

fot. pixabay

Share on twitter
Share on facebook