Gmina Korzenna. Oszacowano straty, jakie wyrządził żywioł. Powódź „wypłukała” miliony

Gmina Korzenna. Oszacowano straty, jakie wyrządził żywioł. Powódź „wypłukała” miliony

Nawałnice i powódź w gminie Korzenna

9 milionów złotych – na taką kwotę wstępnie wyceniono straty w infrastrukturze komunalnej w gminie Korzenna, spowodowane przez nawałnicę z 11 lipca. Uszkodzeniu uległo m.in. 70 kilometrów dróg i pięć obiektów sportowych.

Szczegółowa dokumentacja pokazująca skalę zniszczeń w gminie Korzenna była przygotowywana od 12 lipca.

Urzędnicy pracowali najpierw w terenie, ewidencjonując szkody w mieniu komunalnym, obejmujące infrastrukturę drogową, obiekty sportowe i rekreacyjne, a także sieć kanalizacyjną, szkoły i obiekty kulturalne – informują pracownicy Urzędu Gminy w Korzennej.

Naruszone zostały 24 przepusty i 20 mostów. Uszkodzeniu uległo pięć obiektów sportowych: Orlik w Korzennej, boisko w Mogilnie i jego zaplecze, boiska w Łęce i Posadowej Mogilskiej, a także Otwarta Strefa Aktywności w Łęce. W przypadku infrastruktury drogowej zniszczenia odnotowano na długości ok. 70 km na 98 drogach. Szkody dotyczą również przedszkola i amfiteatru w Korzennej oraz urządzeń kanalizacyjnych.

Inwentaryzacja zniszczeń, której dokonali gminni urzędnicy, zostanie jeszcze zweryfikowana przez komisję wojewódzką. Wydatki na odbudowę prawdopodobnie przewyższą wysokość strat.

Różnica wynika stąd, że w przypadku szacowania strat uwzględnia się aktualną wartość obiektu, podczas gdy przy odbudowie trzeba brać pod uwagę koszty budowy nowych obiektów – wyjaśniają pracownicy korzeńskiego urzędu gminy.

fot. UG Korzenna


Share on twitter
Share on facebook