Gmina Chełmiec: uciekał quadem przed policjantami. Silnik zgasł

Gmina Chełmiec: uciekał quadem przed policjantami. Silnik zgasł

Sceny niczym z filmu akcji rozegrały się w poniedziałek po południu na drodze wojewódzkiej nr 975 w gminie Chełmiec. Młody mężczyzna uciekał quadem przed policjantami. Jednak jego plan nie wypalił i sytuacja nie skończyła się dla 28-latka ,,happy endem”.

Policjanci sądeckiej drogówki, przejeżdżając drogą wojewódzką nr 975, zauważyli mężczyznę kierującego quadem bez tablic rejestracyjnych. Używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych wydali mu polecenie zatrzymania się do kontroli. Kierowca jednak ani myślał się do tego zastosować.

– Mężczyzna widząc policjantów gwałtowanie przyspieszył, a kiedy nie mógł kontynuować jazdy, bo blokowały go inne samochody oraz prowadzone roboty drogowe, postanowił zawrócić. Podczas tego manewru silnik czterokołowca zgasł i mimo kilku prób mężczyźnie nie udało się go uruchomić – relacjonuje podkom. Iwona Grzebyk-Dulak, Oficer Prasowa KMP w Nowym Sączu.

Funkcjonariusze zatrzymali 28-latka, a następnie zbadali go pod kątem obecności alkoholu w wydychanym powietrzu. Mieszkaniec powiatu nowosądeckiego był trzeźwy. Jak tłumaczył, uciekał przed stróżami prawa, bo obawiał się konsekwencji kierowania pojazdem, który nie był ubezpieczony i dopuszczony do ruchu.

– Amator mocnych wrażeń został ukarany mandatem, a policjanci zatrzymali mu prawo jazdy i sporządzili zawiadomienie o braku polisy OC do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Na tym jednak nie koniec, ponieważ decyzja o niezatrzymaniu się do kontroli i ucieczce przed policjantami znacznie pogorszyła jego sytuację. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za takie przestępstwo grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia (art. 178b kodeksu karnego) – informuje podkom. Grzebyk-Dulak.


Art. 178b kodeksu karnego – Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

fot. ilustr. KMP w Nowym Sączu