Gmina Chełmiec. Radny PiS stracił mandat za jazdę po pijaku. Wyrok spowodował roszady w samorządzie

Gmina Chełmiec. Radny PiS stracił mandat za jazdę po pijaku. Wyrok spowodował roszady w samorządzie

Eugeniusz Rosiek, jazda pod wpływem alkoholu, Krzysztof Sowiński, rada Gminy Chełmiec, radny PiS stracił prawo jazdy

Eugeniusz Rosiek (PiS) stracił mandat radnego gminy Chełmiec. To pokłosie uprawomocnienia się wyroku, jaki zapadł w sprawie prowadzenia przez niego samochodu pod wpływem alkoholu. Miał wówczas prawie 2 promile. Wakujący mandat przypadł Krzysztofowi Sowińskiemu.

Na początku sierpnia ubiegłego roku radny wjeżdżając samochodem na parking sklepu w Librantowej, zahaczył o metalowy kosz z butlami gazowymi, który znajdował się przy sklepie. Świadkowie zdarzenia zatrzymali nietrzeźwego kierowcę i wezwali policję. Radny wydmuchał prawie dwa promile alkoholu.

15 grudnia 2021 w Sądzie Rejonowym zapadł wyrok w tej sprawie (178a) § 1). Radny został uznany za winnego zarzucanych mu czynów.

,,Wyznaczono karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, czteroletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, sześć tysięcy świadczenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej” – poinformował w rozmowie z naszą redakcją sędzia Bogdan Kijak, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Ponadto, zgodnie z orzeczeniem sądu, wyrok podano do wiadomości publicznej – jego opis został powieszony na tablicy informacyjnej chełmeckiego urzędu gminy. Radny musiał także zapłacić koszty przeprowadzonego postępowania.

,,Wyrok jest prawomocny, nikt się nie odwoływał. Oskarżony złożył wniosek, aby wydać wyrok bez przeprowadzenia rozprawy i ten wniosek został uwzględniony” – wyjaśnia sędzia Kijak.

Stracił mandat radnego

Z dniem 15 grudnia 2021 roku, decyzją Komisarza Wyborczego w Nowym Sączu Janusza Przepióry mandat radnego został wygaszony. Stało się to po uprawomocnieniu się wyroku Sądu Rejonowego w Nowym Sączu.

Jego miejsce w radzie zajął Krzysztof Sowiński, który w wyborach parlamentarnych również ubiegał się o mandat radnego z listy Prawa i Sprawiedliwości. W tej sprawie 24 lutego br. Komisarz Wyborczy w Nowym Sączu Janusz Przepióra wydał postanowienie, na mocy którego Sowiński otrzymał wakujący mandat.

Czytaj także: Maciej Rogóż. Zawieszony SMS-em, odwołany mailem

***
178a) § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.