40 kilometrów nocą górskimi bezdrożami… Trwa rejestracja na Ekstremalną Drogę Krzyżową

40 kilometrów nocą górskimi bezdrożami… Trwa rejestracja na Ekstremalną Drogę Krzyżową

Trwają intensywne przygotowania do uruchomienia tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która w tym roku odbędzie się pod hasłem „Droga Pojednania”. Znaczenie i wartość „pojednania” wybrzmiewa w naszych sercach mocniej, szczególnie w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie. Okrutna wojna niesie ogromne zniszczenia, śmierć tysięcy ludzi, wojsk i cywili, a także ból i cierpienia. Świąt ogarnia lęk i troska o bezpieczeństwo i pokój. Pątnicy będą modlić się o nawrócenie Rosji, pokój i błogosławieństwo dla Polski i świata oraz łaskę przebaczenia i wzajemnego pojednania.

Głównym założeniem Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest przejście nocą, w samotności, niejednokrotnie w trudnych warunkach terenowych, w chłodzie od 40 do 80 km. Miarą EDK nie są jednak kilometry, ale zmiana, która się dokona w człowieku. Ludzie  z tej trasy wracają umocnieni duchowo, zdolni do podjęcia trudnych wyzwań, które niesie nam życie.

Mateusz Bryg – Lider okręgu EDK potwierdził przygotowania do EDK w 8 rejonach w Gorlicach, Bobowej, Bieczu, Grybowie, Kąclowej, Muszynie Folwark, Muszynie- św. Józefa Oblubieńca i Powroźniku. Sytuacja ta jeszcze może się zmienić, bo z dnia na dzień pojawiają się nowe rejony. Na chwile obecną w rejonie wystartowało  blisko 20 tras o zróżnicowanym stopniu trudności.

Wszystkie trasy zostały zaplanowane w terenach wyjątkowych o szczególnych walorach turystyczno-kulturowych,  upamiętniających  wydarzenia historyczne, czy będących miejscami kultu religijnego. Trasy  biegną szlakami turystycznymi, górami, z dala od zgiełku i ruchu miast, w ciszy i w otoczeniu wspaniałej przyrody gdzie człowiek w trakcie długiej wędrówki ma szanse przepracować niejednokrotnie całe swoje życie, zmierzyć się ze swoimi słabościami i lękami, stawić czoła temu co w nas tkwi od wielu lat, czy zastanowić się „ jaki jest właściwe cel naszego życia i dokąd zmierzamy?

W tym roku w Mieście i  Gminie Uzdrowiskowej  Muszyna startują  trzy rejony: Powroźnik i Muszyna Folwark i Muszyna św. Józefa Oblubieńca. Inicjatywa uruchomienia ostatniej z tras zrodziła się w roku 2021, w roku św. Józefa Oblubieńca.  „Ten czas był szczególnym dla Parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Muszynie. Nasz Patron w Ewangelii jest najbardziej milczącym świętym, wędruje z Jezusem i Maryją, nic nie mówi, ale czyni dobro. To wędrowanie i milczenie było inspiracją do utworzenia czegoś, co będzie kontynuacją minionego roku. Został zgłoszony Rejon EDK i wytyczona nowa trasa” – podkreśla koordynator rejonu Halina Muszyńska. Trasa liczy 40 km (suma podejść: 1084 m) i biegnie przez: Muszynę – Jastrzębik – Złockie – Szczawnik – Bacówkę nad Wierchomlą – Milik – Muszynę.

EDK w Muszynie św. Józefa Oblubieńca rozpocznie się  08 kwietnia 2022r. po Mszy Św. o godz. 18.00.

W Powroźniku trasa św. Jakuba Młodszego Apostoła liczy 36 km, zaczyna się i kończy w Powoźniku w cerkwi pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła, najstarszej w polskich Karpatach i wpisanej do UNESCO.  Trasa biegnie przez Rakowskie-Bradowiec-Szalone-Górę Parkową- Górę Krzyżową-Jaworzynę Krynicką – Złockie – Muszynę (Malnik, Garby)- Powroźnik. Uznawana jest za jedną z trudniejszych tras w dekanacie krynickim z racji licznych wzniesień, które trzeba pokonać. Suma podejść wynosi aż 1678 m,  to spore wyzwanie dla uczestników EDK. Mimo tego nie brakuje chętnych do podjęcia tego wyzwania, szczególnie młodych, którzy przekonani o niezwykle skutecznym orędowaniu patrona parafii  Jakuba Mł. Apostoła licznie wyruszają na szlak i chętnie angażują się w organizację szlaku. EDK  w Powroźniku rozpocznie się 25 marca 2022r. wspólną Mszą św. o godz: 18:00 w kościele pw. Św. Judy Tadeusza w Powroźniku.

Równie wymagająca jest  trasa św. Krzysztofa, liczy 40 km (suma podejść: 1400 m) i zaczyna się w Muszynie w kościele bł. M.T. Ledóchowskiej, a kończy w kościele  pw. Wniebowzięcia NMP w Krynicy-Zdroju. Trasa biegnie przez pasmo Gór Leluchowskich (Malnik, Garby, Dubne) szlak Konfederatów, Tylicz następnie przez Huzary i Górę Parkową do  Krynicy-Zdroju. EDK  w Muszynie rozpocznie się 1 kwietnia 2022r. Mszą św. w kościele pw. bł. M. T. Ledóchowskiej o godz:18:30.

Grybowski rejon EDK w tym roku zaprasza na 9 tras od 32 km do 80 km. Jedną z nowych propozycji jest Trasa Eucharystyczna prowadząca przez kościoły i kaplice pomocnicze nowosądeckich parafii. Trasa licząca 44 km zaczyna się w Bazylice Mniejszej w Grybowie, a kończy się w kościele św. Stanisława Kostki w Niskowej, gdzie odprawiana jest Wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu.

Poniżej prezentujemy 9 tras EDK z rejonu Grybowa:

 • trasa Przemienia Pańskiego licząca 32 km (suma podjeść 700m).

Przebieg trasy: Grybów-Podhcełmie-Gródek-Wyskitna-Polna-Wilczyska-Chodorowa-Kruźlowa.

 • Trasa św. Andrzeja Boboli licząca 35 km (suma podejść: 850m).

Przebieg trasy:  Grybów-Biała Niżna – Stróże – Wyskitna – Szalowa – Łużna-Wola Łużańska-Mszanka-Gorlice.

 • trasa św. Katarzyny Aleksandryjskiej licząca 40 km (suma podejść: 1620m).

Przebieg trasy: Grybów-Stara Wieś-Rosochatka-Cieniawa-Ptaszkowa-Jaworze-Bogusza-Binczarowa-Florynka-Wawrzka-Chełm-Ropska Góra.

 • trasa św. Bernarda z Menthon licząca 43 km (suma podejść: 1700 m).

Przebieg trasy: Grybów-Binaczarowa-Kotów-Łabowa-Łabowiec-Hala Łabowska-Hala Pisana-Piwniczna-Zdrój.

 • Trasa Eucharystyczna licząca 44 km (suma podejść: 790m).

Przebieg trasy: Grybów-Ptaszkowa – Stary Sącz – Niskowa.

 • trasa św. Michała Archanioła licząca 48 km (suma podjeść: 1780 m). Przebieg trasy: Grybów-Chełm-Wawrzka-Klimkówka-Kunkowa-Kwiatoń- Hańczowa-Ropki- Bieliczna.
 • trasa św. Filomeny licząca 52 km (suma podejść: 1430 m). Przebieg trasy: Grybów-Wawrzka-Klimkówka-Uście Gorlickie-Kunkowa-Bielanka-Ropa-Gródek-Stróże.
 • trasa NMP licząca 58 km (suma podejść: 1220m). Przebieg trasy: Grybów-Stróże-Wojnarowa-Bukowiec-Jamna-Jasrzebia-Polichty-Brzozowa-Chojnik-Siedliska.
 • trasa Matki Bożej Bolesnej trasa licząca 78 km (suma podejść: 2427 m). Przebieg trasy: Grybów – Stróże – Wojnarowa – Bukowiec – Jamna – Rożnów – Tabaszowa – Znamirowice – Świdnik – Skrzętla – Rojówka – Limanowa.

Rozpoczęcie EDK w Grybowie dnia 08.04.2022r. Mszą św. o godz: 20:00. w Bazylice Mniejszej pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie.

W Gorlicach przygotowane zostały trzy trasy EDK:

 • trasa bł. Ks. Jerzego Popiełuszki – licząca 38 km (suma podejść: 851 m).

Przebieg trasy: Gorlice-Ropica Polska-Męcina Mała-Kobylanka-Zagórzany-Stróżówka-Gorlicka Golgota.

 • trasa „Szlakiem Sanktuariów” – licząca 44 km (suma podejść: 519 m).

Przebieg trasy: Gorlice-Kobylanka-Zagórzany-Lipinki-Dębowiec-Tarnowiec.

 • trasa śladami I Wojny Światowej – licząca 61 km (suma podejść: 1609 m).

Przebieg trasy: Gorlice – Owczary – Magura Małastowska – Krzywa – Bartne – Sękowa – Gorlicka Golgota.

Rozpoczęcie EDK Mszą Świętą w dniu 08 kwietnia 2022r. o godz: 18:00 w kościele św.  A. Boboli w Gorlicach.

Rejon Kąclowa organizuje EDK po raz trzeci.

Trasa liczy 34 km (suma podejść: 745,85) i wiedzie z Kąclowej przez wzgórza sąsiednich miejscowości: Wawrzka, Florynka, Binczarowa, Ptaszkowa Grybów Kąclowa. Z roku na rok jest coraz więcej uczestników. Patronem EDK jest śp. Józef Gucwa – biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. Trasa od początku jest koordynowana przez Sołtysa sołectwa Kąclowa przy współpracy z Dziekanem Ks. Bolesławem Bukowcem. Nad prawidłowym przebiegiem trasy czuwa Ochotnicza Straż Pożarna w Kąclowej. Pątnicy wyruszą 8 kwietnia 2022r., po wieczornej Mszy Świętej (godz. 18:00) w Kościele Najświętszej Marii Panny w Kąclowej.

Rejon Bobowa EDK rozpocznie dnia 01 kwietnia 2022r. o godz: 19:00.

Pątnicy wyruszą trasą św. Zofii liczącą 43 km (suma podejść: 866). Przebieg trasy: Kościół Wszystkich Świętych w Bobowej – Kościół św. Zofii – Kościół św. Mikołaja w Siedliskach – Kościół Piotra i Pawła w Siedliskach – Kościół w Stróżnej – Kaplica w Jankowej – Kościół w Jankowej – Kościół w Lipnicy Wielkiej – Kościół w Jasiennej – Kościół w Korzennej – Kościół w Wojnarowej – Kościół w Wilczyskach – Cmentarz wojenny nr 133 w Bobowej.

Bieckie EDK pod patronem św. Franciszka z Asyżu to trasa na dystansie 39 km.

Rozpocznie się 1-go kwietnia błogosławieństwem w Klasztorze OO. Franciszkanów w Bieczu i tu po przejściu XIV stacji się zakończy. Trasa to szlaki Beskidu Niskiego, jak również ulice i drogi okolicznych małych miejscowości. Nie znajdziecie tu pięknych zakątków bo to będzie noc, ale może zauważycie tlące się światło, to w oddali i blisko, a nawet odkryjecie światełko miłości w Was. Pozdrawiam, dobrej nocy.

W Bardejowie uruchomione zostały dwie trasy.

 • trasa bł. Titusa Zemana licząc 33 km (suma podejść: 934 m). Przebieg trasy: Zborov kostol Sv. Margity → Podhradie → Pod Magurou → Zadné Doly → Bardejovské Kúpele → Rozhľadňa Kamenná hora → Sedlo Čerešňa → Bardejov Vinbarg → Bazilika Sv. Egídia → Bardejov kostol Sv. Anna → Rázcestie Bardejovské Kúpele → Dlhá Lúka → Hrad Zborov → Zborov kostol Sv. Žofie.
 • Trasa sw. Jana Bosko licząca 42 km (suma podejść: 1230m). Przebieg trasy: Zborov kostol Sv. Margity → Podhradie → Stebnícka Magura → Sedlo Čerešňa → Mníchovský potok → Bardejov Vinbarg → Bazilika Sv. Egídia → Cyrilo-Metodský kríž → Kalvária Bardejov → Bardejov kostol Sv. Anny → Rozhľadňa Kamenná hora → Bardejovské Kúpele → Dlhá Lúka → Hrad Zborov → Zborov kostol Sv. Žofie.

 EDK na Słowacji odbędzie się w dniu 08 kwietnia 2022r. o godz: 18:00.

Więcej informacji na temat tras na stronie EDK: www.edk.org.pl.

Tam również trwa rejestracja uczestników

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Ewa Novel tuż przed finałem Szansy na sukces

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.