Głosujemy na jednego kandydata do Europarlamentu. Listę kandydatów znajdziesz w numerze

W najbliższą niedzielę 26 maja ruszymy do urn wybierając przedstawicieli Polski do Parlamentu Europejskiego. Nasz region przynależy do okręgu wyborczego nr 10, małopolsko-świętokrzyskiego. Tu o fotel eurodeputowanego ubiega się 80 kandydatów, reprezentujących 8 komitetów wyborczych. Głosujemy na jednego kandydata, stawiając znak X przy jego nazwisku.

Renault2

W wyborach może wziąć udział każdy pełnoletni obywatel. Głosuje się w miejscu stałego zameldowania. Konieczne jest okazanie dokumentu potwierdzającego tożsamość, czyli dowodu osobistego lub paszportu.

Głosowanie rozpocznie się o godz. 7., zakończy o 21. Wyniki poznamy we wtorek.

W Polsce obowiązuje system proporcjonalny z głosem preferencyjnym, czyli wyborca oddaje głos na konkretnego kandydata z danej listy wyborczej. Kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów. Co ważne, poszczególnym okręgom nie jest przydzielona z góry liczba mandatów do obsadzenia. Może się zatem zdarzyć, że przy niskiej frekwencji w danym okręgu żaden z kandydatów nie uzyska mandatu.

Pełną listę kandydatów z okręgu nr 10 znajdziesz w numerze:

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.