GLG im. Danuty Szaflarskiej – ostatni dzień na zgłoszenie swojego kandydata

GLG im. Danuty Szaflarskiej – ostatni dzień na zgłoszenie swojego kandydata

– Chciałbym, aby kultura, podobnie jak dziś smog, była obecna bezustannie w każdym zakątku naszego życia – mówi na łamach najnowszego numeru „Dobrego Tygodnika Sądeckiego” Ryszard Kruk, zakochany w Sądecczyźnie prawnik, pomysłodawca Rankingu GENIALNI LOKALNI GLOBALNI, który nosi imię wybitnej Sądeczanki Danuty Szaflarskiej. Do 5 lutego można zgłaszać kandydatów.

Ranking GLG im. Danuty Szaflarskiej jest inicjatywą społeczną, której celem jest doroczne wyróżnianie i promowanie związanych z Sądecczyzną artystów oraz twórców wybitnych współczesnych wydarzeń artystycznych, które miały miejsce w minionym roku i które zostały dostrzeżone oraz docenione w Polsce, a także poza nią.

Inicjatywę wspierają organizacyjnie Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, redakcja „Dobrego Tygodnika Sądeckiego” oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny. Zakres tematyczny Rankingu obejmuje dokonania artystyczne oraz wydarzenia, zarówno jednostkowe, jak i cykliczne w następujących dziedzinach: muzyka, teatr, taniec, film, literatura, sztuki wizualne i performatywne, architektura, moda i wzornictwo oraz sektory kreatywne, w tym nowe media, multimedia i gry video, inne pokrewne z wcześniej wymienionymi i interdyscyplinarne.

Kapituła pracuje w składzie: dr Monika Bryl, Anna Florek, Maria Ekier, Katarzyna Gajdosz-Krzak, Agnieszka Kilańska-Cypel, Wojciech Knapik (przewodniczący), Ryszard Kruk, Krzysztof Kuliś, dr Maria Molenda, Wojciech Molendowicz, Dariusz Prończuk, Rafał Skąpski, Karol Szafraniec, Agnieszka Szling.

Przy ustalaniu listy rankingowej Kapituła bierze pod uwagę nowoczesność oraz artystyczną unikalność dzieła, jak i całoroczną aktywność artystyczną i efektywny wkład w promowanie Sądecczyzny w Polsce i na świecie poprzez związek autora/autorki z naszym regionem.

Kandydatów do Rankingu można zgłaszać do 5 lutego br. drogą e-mailową na adres [email protected] albo wypełniając poniższy formularz. W treści e-maila należy podać imię i nazwisko kandydata oraz krótkie (do 1000 znaków) uzasadnienie.

Formularz zgłoszeniowy do Rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej

    Danuta Szaflarska, właściwie Zofia Danuta Szaflarska, pseudonim Młynarzówna (AK), urodziła się 6 lutego 1915 roku w Kosarzyskach, zmarła 19 lutego 2017 roku w Warszawie. Wybitna aktorka filmowa i teatralna. Zagrała w ponad stu filmach i ponad osiemdziesięciu spektaklach teatralnych. Występowała w Teatrze Telewizji, słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, serialach telewizyjnych, a także podkładała głos do filmów zagranicznych. Karierę aktorską, rozpoczętą we wrześniu 1939 roku, zakończyła w listopadzie 2016 roku, w wieku 101 lat. Była najdłużej pracującą i żyjącą polską aktorką. Zagrała w filmach takich jak: „Zakazane piosenki” (1946), „Skarb” (1948), „Pożegnanie z Marią” (1991), „Diabły, diabły” (1991), „Pora umierać” (2007). Ukończyła w 1939 roku Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Warszawie i w tym samym roku – już po wybuchu II wojny światowej – debiutowała na scenie w Teatrze na Pohulance w Wilnie. Dwa lata później wróciła do stolicy, gdzie grała w teatrach podziemnych. Brała udział w powstaniu warszawskim jako łączniczka. Po wojnie występowała przez rok w Teatrze Starym, a następnie w łódzkim Teatrze Kameralnym Domu Żołnierza. Uważana była za czołową amantkę polskiego kina. Znana była także z ról komediowych w sztukach teatralnych, wystawianych przez teatry warszawskie (Teatr Współczesny, Teatr Narodowy, Teatr Dramatyczny, Teatr Rozmaitości). W filmie odkryta została ponownie w latach 90. XX wieku. Zarówno krytycy, jak i widzowie cenili jej osobowość i temperament. Była wielokrotnie odznaczana i nagradzana. Została pochowana w alei zasłużonych na warszawskich Powązkach. Chociaż od 1949 roku mieszkała w Warszawie (przez ponad pięćdziesiąt lat na Starym Mieście), chętnie odwiedzała rodzinne Kosarzyska. Wielokrotnie podkreślała swój serdeczny związek z Sądecczyzną. Otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Piwnicznej-Zdroju.

    Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

    REPERTUAR KINA SOKÓŁ

    Reklama