Forma tańca, sposób na życie, pasja. Kim są Mażoretki Orkiestry Dętej OSP Mogilno?

Forma tańca, sposób na życie, pasja. Kim są Mażoretki Orkiestry Dętej OSP Mogilno?

Jako zespół chcemy osiągnąć jak najwięcej. Chcemy uczestniczyć w konkursach, wyjeżdżać na zagraniczne występy. Jednak przede wszystkim pragniemy motywować dzieci do pokochania tej aktywności, tak jak my ją kochamy – tak o swojej działalności opowiadają Mażoretki Orkiestry Dętej OSP Mogilno. 

Kim jest mażoretka?

Historia mażoretek liczy już ponad dwieście lat i wywodzi się z Francji, niemniej jednak zespoły mażoretkowe są popularne również na innych kontynentach. W Polsce najwięcej zespołów mażoretkowych związanych jest z Domami Kultury oraz z orkiestrami Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP).

Mażoretki to wyraz zapożyczony z jęz. francuskiego. Słowo majorette znaczy mniej więcej: majorki. Oznacza dziewczyny ubrane w paradne stroje, zawierające elementy umundurowania galowego różnych służb i formacji. Mażoretki występują na pokazach estradowych i paradach ulicznych, prezentując choreograficzne układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestr dętych, żonglując i podrzucając przy tym pałeczki mażoretkowe. Formacja ta spełnia nie tylko funkcję widowiskowego dodatku, lecz również, za pomocą wykonywanych gestów sygnalizują zbliżający się zakręt, zakończenie utworu czy zmianę rytmu.

Mażoretki to przede wszystkim próba połączenia marszu z tańcem  – jak zaznacza Anna Zborek, była instruktorka zespołu Mażoretek Orkiestry Dętej OSP w Mogilnie. Formacja ta w ostatnich latach przeszła metamorfozę, której styl nadają głównie Czeszki i Słowaczki poprzez wplatanie do tradycyjnego marszu elementów twirlingu czyli ruchów pałeczką profesjonalnie zwaną batonem. Dzięki temu forma ta staje się coraz ciekawszą i popularniejszą alternatywą tańca.

-Bycie mażoretką to styl tańca, styl życia oraz sposób na siebie . To pasja połączona z barwnymi strojami i ciekawymi choreografiami, a wszystko zależy od pomysłu i chęci – mówi Anna Zborek.

Mażoretki Orkiestry Dętej OSP Mogilno

Pomysł utworzenia mażoretek przy Orkiestrze OSP Mogilno zrodził się podczas pozyskiwania funduszy zewnętrznych na rozwój orkiestry. Napisano projekt, w ramach którego w 2015 roku utworzono grupę działającą do dziś.

Obecnie zespół liczy 13 Juniorek (12 do 14 lat) i 10 Kadetek (7 do 11 lat) jak i część starszych dziewczyn, które w przyszłości mogą stać się zalążkiem kadry Seniorek.

-Przez dwa lata współpracy z Panią Anią nauczyłyśmy się bardzo dużo. Dziękujemy jej za to. Do dziś nas wspiera i mobilizuje, chociaż ma dużo swoich grup, to jednak zawsze znajduje dla nas czas, gdy się z nią kontaktujemy. – zaznacza Karolina Fornagiel, mażoretka i obecna opiekunka grupy.

Treningi

-Trenujemy raz w tygodniu przez 2,5 do 3 godzin, ale teraz zwiększamy intensywność naszych zajęć do dwóch razy w tygodniu po 2 i 3 godz. Dodatkowo dziewczyny ćwiczą same w domu, aby nie wypaść z formy i nie zapomnieć odpowiednich kroków. Zwiększamy ilość zajęć jeżeli jest taka konieczność. Zazwyczaj spotykamy się na 30 minut przed występem i ćwiczymy wszystko od początku – opisuje Karolina.

Na treningu skupiamy się najbardziej na tym aby ‘’mażoretkowy’’ styl był zachowany. Aby maszerować równo i do marszu koordynować odpowiednie ruchy pałeczką – dodaje opiekunka grupy.

Zespół w wakacje trenuje w Domu Kultury w Mogilnie, a w roku szkolnym  – w Szkole Podstawowej, również w Mogilnie.

Od września ubiegłego roku mażoretki tworzą już w pełni własne choreografie. Mimo to, jak zaznaczają, zawsze chętnie słuchają rad profesjonalistów.

-Dla nowych dziewczyn występ to bardzo stresujący moment. Dla mnie też, jednak gdy już się wczujesz, to wiesz, że jesteś na właściwym miejscu. Zaczynasz się tym bawić, śmiejesz się, nie przejmujesz kiedy spada pałeczka. Po prostu czujesz, że jest to twoja pasja, a przynajmniej ja to tak odczuwam – mówi Karolina Fornagiel.

Playlista utworów, do których tańczy zespół na treningach jak i podczas występów jest bardzo zróżnicowana. Znajdują się na niej piosenki będące klasycznymi marszami ale również te będące gatunkowo zaliczane jako pop. Jak mówią dziewczyny – do każdej muzyki można coś stworzyć, trzeba tylko chcieć.

-Nie jesteśmy, jak można to określić ,,popularne”. Jednak ludzie zwracają na nas uwagę podczas występów. Gdy już zejdziemy ze sceny zazwyczaj przychodzą nas pochwalić, czy zrobić sobie z nami zdjęcia. To niesamowite widzieć, że ludzie są zachwyceni tym czym się zajmujemy – opowiada Karolina.

Nabór

Dzięki nowemu naborowi przeprowadzonemu w kwietniu tego roku, zespół mógł stworzyć dwie grupy: kadetek i juniorek.

-Praca z dziećmi nie jest łatwa, szczególnie w takim sporcie jak ten, który wymaga dyscypliny. W grupie kadetek mamy zarówno bardzo ambitne dziewczynki jak i takie, które naturalnie potrzebują trochę więcej czasu na naukę. Za to juniorki radzą sobie znakomicie i będzie je można zobaczyć już 20 sierpnia na Wojewódzkich Dożynkach Gminnych w Korzennej – zapowiada opiekunka grupy.

Osiągnięcia

Mażoretki OSP Mogilno głównie pojawiają się na scenie imprez gminnych. W ubiegłym roku większym wyjazdem dla zespołu był udział w Mistrzostwach Polski Południowo-Wschodniej w miejscowości Pustków-Osiedle. Dziewczyny zdobyły tam 2 miejsce w formacji Buława Senior i 4 miejsce w kategorii Mażoretki Klasyczne Seniorki Scena. 3 miejsce wywalczyły w III Sierpeckim Turnieju Tańca Sportowego, Formacja Baton Classic.

Plany

Koordynatorki zespołu doszkalają się cały czas chcąc aby ich grupa mogła pochwalić się jeszcze większą ilością osiągnięć. W ostatnim czasie obecne były na trzydniowym szkoleniu u Katarzyny Czyżak będącej kierownikiem artystycznym Mażoretek Orkiestry Dętej Miasta Leszna oraz wieloletnią tamburmajorką Orkiestry Dętej Miasta Leszna jak i działaczką oraz sędzią krajowym Stowarzyszenia Mażoretek, Tamburmajorek i Cheerleaderek Polskich z dwudziestoletnim doświadczeniem w prowadzeniu zespołów mażoretkowych.

-Na razie omijamy konkursy, ponieważ nie czujemy się w pełni przygotowane. Jesteśmy jednak nastawione na aktywne działanie w przyszłym roku. Obecnie występujemy regularnie na różnych przemarszach w naszej gminie oraz również tych, które nas do siebie zaproszą. Rok temu mogłyśmy zaprezentować swoje umiejętności w Gminie Szemud. W tym roku oprócz gminnych dożynek będzie można nas również zobaczyć 27 sierpnia w Krynicy Zdroju – mówi Karolina Fornagiel.

Celem zespołu jest przede wszystkim dalszy rozwój.

-Dziewczyny cały czas uczą się nowych rzeczy. Mam nadzieję, że będziemy szły dalej i to w jak najlepszym kierunku. Chcemy również wprowadzić nowe rekwizyty jednak póki co, musimy w pełni opanować trudniejsze figury batonem aby potem łatwiej przyszło nam to z innym rekwizytami – dodaje Karolina.

Mażoretki OSP Mogilno nie chcą zamykać się tylko na sądeckie tereny.

– Jako zespół chcemy osiągnąć jak najwięcej. Chcemy uczestniczyć w różnego rodzaju konkursach, wyjeżdżać na zagraniczne występy. Jednak przede wszystkim pragniemy motywować dzieci do pokochania tej aktywności tak jak my ją kochamy. Chcemy zainteresować nią jak największą ilość osób, aby dzięki temu sport ten nie został w naszej okolicy zapomniany. Obecnie marzymy aby ponownie udać się na Mistrzostwa Polski oraz razem z naszą Orkiestrą pojechać na Festiwal Folkloru w Bośni. Nie chcemy się zamykać i skupiać na tylko jednym, chcemy się rozwijać – podkreśla opiekunka grupy.

 

 

 

Fot: arch. prywatne Karoliny Fornagiel/instagram Mażoretek OSP Mogilno

 

Czytaj też:

Stary Sącz. Przed nami Peryferiada Beskidzka Kanikuła Filmowa [ZAPOWIEDŹ]

 

 

Reklama