[Film] Pożary trawią Sądecczyznę. Jedna osoba w szpitalu

[Film] Pożary trawią Sądecczyznę. Jedna osoba w szpitalu

W zaledwie dwie doby w naszym regionie doszło do trzech pożarów w miejscowościach: Królowa Górna, Boguszowa, Krzyżówka. Z tym ostatnim przez prawie 8 godzin walczyło osiemdziesięciu strażaków. Natomiast w Królowej Górnej jedna osoba doznała oparzeń wielkopowierzchniowych ciała i trafiła do szpitala. 

1 grudnia około 14.30 ogień zaczął trawić poddasze pensjonatu w miejscowości Krzyżówka. Płonęła część drewniana budynku. Nim strażacy dojechali na miejsce, został odłączone zasilanie z sieci elektroenergetycznej i zakręcony zawór gazowy. Również dziewięć osób, które przebywały w hotelu, zdążyły go bezpiecznie opuścić.

–  Od strony wschodniej oraz południowej w odległości około 3 m znajdowały się napowietrzne linie elektroenergetyczne. W sąsiedztwie natomiast: od strony południowej w odległości około 3 m był budynek mieszkalny drewniany, a od strony północnej, cztery metry dalej, na wysokości środkowej części obiektu – budynek mieszkalny jednorodzinny murowany. 20 metrów dalej był budynek agroturystyki – relacjonują funkcjonariusze PSP z Nowego Sącza.

Nie było chwili do stracenia. Strażacy gasili pożar prądami wody od strony południowej i północnej oraz kolejnymi, które podawali z drobin do wnętrza pensjonatu.

Kontynuacja tematu pod filmem i galerią zdjęć

https://www.facebook.com/osplabowa/videos/773423006325077/

– Na miejsce przybył zakład energetyczny, od którego uzyskano informację o odłączeniu napięcia sieci elektroenergetycznej biegnącej od strony wschodniej oraz południowej. Kolejny punkt czerpania wody został zorganizowany przy stacji paliw z hydrantu nadziemnego w odległości około 5 kilometrów – dodają strażacy.

Rozebrano część dachu i ugaszono pożar na poddaszu. Budynek zbadano kamerą termowizyjną Dwie godziny po odjeździe ostatniego zastępu, sprawdzono ponownie teren. Akcja trwała prawie 8 godzin, brało w niej udział 24 zastępy straży pożarnej. Przyczyna wybuchu pożaru jest nieustalona.

Kontynuacja tematu pod filmem

https://www.facebook.com/osplabowa/videos/199166701016363/

Gdy strażacy walczyli z żywiołem pensjonatu, kolejny pożar wybuchł w Boguszowej. Była około 17. 40, kiedy w ogniu stanął drewniany budynek gospodarczy oraz część blaszanego garażu.

– Na miejscu znajdował się brat właściciela, od którego uzyskano informację o braku zasilania elektrycznego w obiekcie. Nasze działania polegały na  zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów wody na palący się obiekt. Przybyłe jednostki OSP  wykonały zasilanie zastępu JRG. Wodę dowożono do pożaru  z hydrantu oddalonego o  około 1 km od pożaru – relacjonują strażacy PSP w Nowym Sączu.

Rozebrano spalone elementy konstrukcji budynku i przelano je wodą, po czym pogorzelisko skontrolowano kamerą termowizyjną. Na miejsce przybył właściciel obiektu wraz z Policją. Niestety również w tym przypadku przyczyna wybuchu pożaru pozostaje nieustalona. Działania trwały dwie godziny.

Kontynuacja tematu pod galerią zdjęć

Dwa dni wcześniej, około 22.30 ogień zaczął trawić drewniany dom w Królowej Górnej. Osoba, która go zamieszkiwała opuściła samodzielnie budynek, jednak doznała poparzeń wielkopowierzchniowych ciała. Z pomocą przyszli sąsiedzi, a następnie strażacy, którzy udzielili poszkodowanej osobie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Następnie została zabrana przez zespół pogotowia ratunkowego do nowosądeckiego szpitala.

– W celu zapewnienia optymalnego zaopatrzenia wodnego zbudowano linię zasilającą zakończoną pompą pływającą na pobliskiej rzece. Później wodę dostarczały przybywające wozy bojowe oraz cysterna z OSP Mystków. Później przystąpiono do rozbiórki nadpalonych elementów i zabezpieczenia miejsca pożaru. Działania były utrudnione z uwagi na niesprzyjające warunki meteorologiczne i zamarzającą wodę – relacjonują strażacy OSP Królowa Górna.

Brało w nich udział siedem zastępów straży pożarnej z: PSP w Nowym Sączu, OSP Królowa Górna, OSP Bogusza, OSP Mystków, a także Policja i Zespół Ratownictwa Medycznego.

Fot. PSP Nowy Sącz, OSP Łabowa, OSP Królowa Górna

Reklama