Sądeckie Fakro na patentowym podium za Uniwersytetem Jagiellońskim i Polpharmą

Sądeckie Fakro na patentowym podium za Uniwersytetem Jagiellońskim i Polpharmą

Ponad 100 inżynierów, ponad 130 zgłoszeń patentowych oraz wzorów użytkowych – piękny bilans. Nowosądecka firma Fakro, producent okien dachowych i schodów strychowych znalazła się w czołówce polskich ośrodków badawczychi firm, które wykazały się największą liczbą zgłoszonych  i  przyznanych patentów. W ubiegłym roku Europejski Urząd Patentowy przyznał firmie osiem patentów.

Mamy bardzo dobry zespół inżynierów – mówi Henryk Musiał, dyrektor ds. Badań i Rozwoju Fakro. – To doświadczeni pracownicy. Wielu z nich sam przyjmowałem do pracy dwadzieścia kilka lat temu. Systematycznie się dokształcają, jeżdżą na targi, obserwują co się dzieje w naszej branży oraz pokrewnych dziedzinach. Musimy być innowacyjni, bo takie są wymagania współczesnego rynku.

Jak podkreśla Henryk Musiał, Fakro to nie tylko producent samych okien dachowych.

Kiedy rozpoczynaliśmy naszą działalność, produkowaliśmy tylko okna, ale z czasem nasz asortyment znacznie się powiększył. Teraz zaopatrujemy całe poddasze, włącznie ze schodami strychowymi. 

Powstała w 1991 roku firma Fakro w ciągu 25 lat przekształciła się w międzynarodową korporację będącą jednym z największych producentów okien dachowych na świecie. W skład Grupy Fakro, zatrudniającej ponad 3300 osób, wchodzi 12 spółek produkcyjnych oraz 16 dystrybucyjnych, zlokalizowanych w Europie, Azji i Ameryce. Produkty firmy z Nowego Sącza można znaleźć w ponad 50. krajach. Sprzedaż na eksport stanowi 70% ogólnej sprzedaży.

W liczbie złożonych wniosków patentowych Fakro wyprzedził  w 2016 r. jedynie Uniwersytet Jagielloński (12 zgłoszeń) oraz  spółka farmaceutyczna Polpharma (10 zgłoszeń).

fot. z arch. sacz. in

Share on twitter
Share on facebook