Nowy Sącz – Splot: cały świat w zasięgu ręki

Dania, Finlandia, Hiszpania, Włochy, Austria i Słowenia – gości z tych państw podejmowała w styczniu społeczność Zespołu Szkół Społecznych „Splot” w Nowym Sączu. Przyjechali w ramach międzynarodowego projektu Erasmus+.

Każde spotkanie składa się z dwóch części. Ze spotkania nauczycieli, którzy przygotowują zadania dla uczniów oraz spotkania uczniowskiego. Z każdego kraju przyjeżdża czterech uczniów oraz ich opiekun – mówi koordynator projektu Emilia Tokarska.

– Mieliśmy zajęcia rozwijające kreatywność i spotkania poświęcone tematyce ksenofobii  – dodaje.

Uczniowie z różnych państw przez trzy dni pracowali w grupach. Tworzyli prezentacje oraz poznawali się nawzajem.

– Wyjazdy młodzieży do zagranicznych szkół partnerskich oraz współpraca z rówieśnikami z innych krajów umożliwiają spojrzenie na rzeczywistość z innej perspektywy: poszerzają horyzonty, rozwijają zdolności komunikacyjne w języku obcym, uczą szacunku, pozwalają docenić różnorodność, budują pewność siebie, poprawiają wewnętrzną motywację i chęci do rozwoju. Jest to szczególnie ważne ze względu na prowadzone w „Splocie” oddziały dwujęzyczne w gimnazjum i liceum – mówi wicedyrektor szkoły Magdalena Rzeźnik.

– Takie zajęcia są szansą, by poznać ludzi z całego świata. Nawet po zakończeniu projektu utrzymują się przyjaźnie. Szlifujemy języki obce: angielski, niemiecki, hiszpański. Dyskutujemy na temat ksenofobi, rasizmu, zastanawiamy się jak to działa i jak z tym walczyć – mówi jeden z uczniów ,,Splotu”.

Tekst i fot. Katarzyna Węgrzyn.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.