Powiaty nowosądecki i gorlicki – najmniej chore w Polsce

Powiaty nowosądecki i gorlicki – najmniej chore w Polsce

Zaplecze medyczne, ocena zdrowia mieszkańców oraz dostępność diagnostyki – spełnienie tych kryteriów zadecydowało o przyznaniu Powiatowi Nowosądeckiemu pierwszego miejsca w Rankingu Zdrowia Polski opracowywanym od trzech lat przez Dziennik „Gazetę Prawną”. W ścisłej czołówce „najzdrowszych samorządów”, tuż za powiatem nowosądeckim jest powiat gorlicki. Na trzecim miejscu – tatrzański.

Wśród miast najlepszy wynik uzyskał Kraków. Kolejne miejsca na podium należą do Rzeszowa i Lublina. Nowy Sącz nie zmieścił się na liście 38 „najzdrowszych miast”. Najwyżej w Małopolsce (po Krakowie) w miejskiej klasyfikacji uplasował się Tarnów (4 miejsce).

Nasze pierwsze miejsce to ogromny sukces, ale również duże wyzwanie na przyszłość – mówi Marek Pławiak, starosta nowosądecki.

Specjaliści oceniali i przyznawali punkty między innymi za zaplecze medyczne, czyli ilość lekarzy i pielęgniarek przypadającą na tysiąc mieszkańców, wyposażenie placówek medycznych, ilość programów profilaktycznych realizowanych przez samorząd a także za stan zdrowia mieszkańców powiatu oraz dostępność badań. Analizie poddano demografię, umieralność noworodków, odsetek zgonów na choroby układu krążenia, raka i układu oddechowego. Sprawdzona została także długość oczekiwania na takie badania jak tomograf, USG brzucha czy EKG oraz na wizytę u pediatry, kardiologa i innych specjalistów. Oceniający wzięli również pod uwagę poziom opieki nad osobami starszymi.

Na świetny wynik powiatu nowosądeckiego zapracował powiatowy szpital w Krynicy – Zdroju. Na budowę nowego szpitalnego skrzydła przeznaczono 20 mln zł, zaś na wyposażenie go w sprzęt medyczny 7 mln. W nowym budynku znajdą się: oddział pediatrii, anestezjologii i intensywnej terapii, blok operacyjny i centralna sterylizatornia.

fot.www.pixabay.com

 

 

Reklama