Europa Plaza II – dziś mija 20 lat od otwarcia pierwszej sądeckiej galerii handlowej

Centrum handlowe Europa Plaza II ma już 20 lat. Dziś – 7 kwietnia, przypada okrągła rocznica otwarcia królestwa zakupów w budynku, który miał być halą sportową.

Pomysły budowy hali pojawiły się już  w latach 50. XX wieku. W latach 70. wybrano lokalizację – na podmokłej łące u zbiegu ulic Grodzkiej i Nawojowskiej, obok budowanego osiedla Millenium. Do budowy przystąpiono w 1984 roku, ale funduszy brakło na wykończenie, więc kolejną dekadę budowla stała czekając na lepsze czasy.

W 1997 roku samorząd Nowego Sącza zdecydował o sprzedaży niedokończonej hali sportowej wraz z 1,5 hektarowym gruntem wokół niej.  Kupiła ją firma Major – Julius Meinl za około 3,8 miliona złotych. Nie minął rok, a nowy właściciel sprzedał nieruchomość rzeszowskiej firmie Plaza za prawie dwukrotnie wyższą cenę. Obiekt doczekał się wreszcie prac wykończeniowych i w 2001 roku otwarto w nim działające do dziś centrum handlowe.

Otwarcie było bardzo uroczyste. Wstęgę przecinali poseł SLD Kazimierz Sas, Stanisław Kogut – wówczas szef Solidarności PKP, Jerzy Wituszyński, przewodniczący Rady Miejskiej, Jan Duda – przewodniczący Rady Powiatu, a także właściciele Europy II Ryszard Podkólski i Mirosław Misiołek.

Po oficjalnej części uroczystości tłum zaproszonych gości i klientów ruszył do sklepów. Dla gości przygotowano wiele atrakcji. Były przekąski w barze Sukces, pokazy mody, prezentacje perfum.

Europa Plaza II od razu stała się centrum handlowym miasta. Na 110 stoiskach i w sklepach pracowało w niej ponad 600 osób.

Budynek najstarszej galerii handlowej w Nowym Sączu ma powierzchnię około 17,5 tys. metrów kwadratowych.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.